Gezente.com

Paris – Amsterdam Öncesi Hazırlıklar…

Paris
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Geçen hafta Paris- Amsterdam seyahatinden döndük. Seyahate çıkmadan önce ve döndükten sonra bu seyahate nasıl hazırlandığımız, ne kadar bütçe ayırdığımız hakkında sorulan sorular oldukça fazlaydı. Bunun üzerine ben de konuyla ilgili bir yazı yazmaya karar verdim. Öncelikle tatile gideceğimiz yerleri belirlendikten sonra çok fazla gezi yazısı ve blog okudum ve bazı blog yazarlarından tavsiyeler aldım. Bu araştırma kısımları devam ederken benim için işin maliyet kısmını da hesaplamak ve uygun fiyata getirmek büyük bir önem taşıyordu. Bunun için uygun uçak bileti arayışlarım başladı ama acele etmedim. Bir kampanya çıkar nasılsa diye düşünüp hazırlıklarıma devam ettim. Bu arada yurt içinde bir çok yeri gezdik, kendimi küçük gezilerle avuttum ve uzun tatil sürecine dek sabırla hazırlandım.

Paris

Gezi ucuza nasıl planlanır, nerelere gidilir, neler yapılır? Başlıklı yazımda daha önce seyahate çıkmadan önce neler yapmalıyız hakkında bir yazı yayınlamıştım. Buradan da seyahat öncesi hazırlıklarımı okuyabilirsiniz. Ben bu yazı da daha çok son seyahatimle ilgili finansal detaylar vermek istiyorum.

Paris Uçak bileti

İlk olarak Pegasus’un internet sayfasından yeni bir kampanya başladığını öğrendim. Bunun üzerine 19 Eylül 2012 de eşimle de konuşarak tatil tarihini belirledik ve 1 Haziran 2013 Paris – 9 Haziran 2013 Amsterdam dönüşlü 2 adet uçak bileti satın aldık. O dönemde ki kampanya ile gidiş uçak biletimiz kişi başı 160 tl‘ye, dönüş uçak biletimiz de kişi başı 200 tl ye geldi. Toplamda iki kişi için gidiş dönüş 720 tl‘ye gelmiş oldu. Sırada otel seçimi vardı ki bunun için Booking‘ten uzun süren bir araştırma dönemine girdim.

Bir türlü karar veremiyordum, sonunda  uygun fiyatlı, önceliği ise metroya yakınlığı olması şartıyla otel seçimini 18 Şubat 2013′te yaptım. Paris için seçtiğim otel adı Hippodrome (daha sonra detaylarını paylaşacağım) Montmarte (Ressamlar tepesi ) bölgesinde  Moulin Rouge ve Sacre Coeur kilisesine çok yakın bir mevkide metronun hemen 2 dakika uzağında bir oteldi. Mevki olarak metroya yakınlığı gerçekten çok doğru bir tercih oldu, işimizi çok kolaylaştırdı diyebilirim. Otel’e iki kişi, 5 gece için 450 Euro’dan rezervasyon yaptık. Amsterdam‘da ise yine merkezi bir yerde olması koşuluyla oldukça şirin ve temiz bir otel bulduk. Otelin, Rembrandt Meydanı‘na çok yakın hemen yan sokağında olması hem tramvayı kullanmak hemde yürüyerek her yere gidebilmenin keyfini yaşamak için çok doğru bir tercih oldu. Bu otel içinde 2 kişi, 3 gece için 351 Euro’ya rezervasyon yaptık. Gidip kaldıktan sonra iki otel içinde konumları açısından kesinlikle doğru tercihler yaptığımı söylemeliyim. Ödemeleri ise konaklama sona erdiğinde yapabilmenin ve ücretsiz iptal seçeneklerinin varlığı Booking.com sitesini tercih etmemdeki en büyük etkenlerden biriydi. Ayrıca site Türkçe dil seçeneği ve müşteri hizmetleri servisi ile işinizi çok kolaylaştırıyor.

Oteller halledildikten sonra iki şehir arasındaki ulaşım sorununu nasıl çözerim diye düşünürken konuda uzman bir arkadaşım Gezmeyiseveriz.biz blogu sahibi imdadıma yetişti sağolsun. Tren biletini kendisi internetten önceden aldığından bahsetti, bunun üzerine bende Thalys‘ten biletlere bakmaya başladım. Burada dikkat edeceğiniz şey en erken tren biletinizin 3 ay önceden alınabilmesi ve uçak bileti gibi gün geçtikçe pahalılaşması…

Paris-Amsterdam tren bileti

Ben de bileti almak için 7 Mart Tarihini bekledim ve Paris – Amsterdam Tren biletini kişi başı 35 Euro’dan satın aldım. (Toplamda 70 Euro ödendi) Eşimde biletin çıktılarını aldı. Bu aldığınız çıktılar üzerinde ki QR kodu sayesinde trende biletinizi gösterdiğinizde sorun yaşamıyorsunuz. (Bilet çıktılarınızı mutlaka yanınıza alın.) Bunun dışında biz ayrıca günü birlik Amsterdam’dan Bruksel ve Brugge şehirlerine de gidip dönmeyi planlıyorduk. Amsterdam Bruksel’e gidiş ve dönüş biletlerini kişi başı 45 Euro’dan satın aldık. (Toplamda 180 Euro ödemiş olduk.) Bruksel Midi garajından daha sonra Brugge’e giden tren için bilet ofisinden bilet alınıyor, bunu da daha sonra detaylarıyla anlatacağım.

Tren biletleri de hallolduktan sonra 4 Nisan tarihinde Fransa için Vize başvurusunda bulunduk. Kişi başı 85 Euro (toplamda 170 Euro ) ödeyerek vizelerimizi VFS Global ‘den aldık. Sonuçlar 3 gün içinde belli oldu, oldukça kolay bir süreçti. 

Bütün bu hazırlıklar aylar öncesinden bittiği için geriye sadece tatil gardrobumuzu yenilemek gibi keyifli alışverişler kalıyordu. Bunlar ise işin en eğlenceli ve keyifli kısımları tabi ki. Bütün alışverişler ve hazırlıklarımızı çok önceden bitirdik.

Siz de tatilinizde tur programlarına bağlı kalmak istemiyorsanız bir kaç ay önce yapacağınız küçük araştırmalarla, hem tatil bütçesini uygun hale getirebilir hem de turlara bağlı kalmadan özgürce dolaşabilirsiniz. Detaylar hakkında ilerleyen günlerde yazılar paylaşacağım. Sormak istediklerinizi yorum bırakarak ya da gezente.com@gmail.com veya , info@gezente.com mail adreslerinden ayrıca facebook sayfamızdan mesaj yoluyla da sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Herkese güzel bir hafta diliyorum..

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 5 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>