Gezente.com

Stuttgart Gezi Rehberi

Kilise
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Noel Pazarlarını gezmek için yola çıkıyorum. Rotamı Stuttgart’ta inerek oradan da Heidelberg’ten devam edecek şekilde planlıyorum. Uçak Sabiha Gökçen’den 14:40 ta kalkıyor. Stuttgart Almanya saatine göre iniş 15:45 (saatleri 2 saat geri almayı unutmayın. Cep telefonları artık otomatik alıyor. ) Ortalama 3 saat civarı bir uçak yolculuğu olacak. İneceğim havaalanı Stuttgart havaalanı ben buradan Heidelberg’e gideceğim. İlk yapmam gereken Tren garına gitmek. Stuttgart Havaalanı‘ndan da şehir merkezine raylı sistem mevcut ve gördüğümüz kadarıyla şehir merkezine taksi ve S Bahn hariç bir ulaşım bulunmuyor. Benim de S bahn kullanarak gitmem gerekiyor.

Trene gitmek için de; Gümrük kontrolü’nden geçip valizinizi teslim aldıktan sonra çıkış kapısının hemen solunda bulunan Tourist İnformation ücretsiz şehir haritası ve şehir hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Tourist İnformation’ın karşısında bulunan yürüyen merdivenlerle 1 kat aşağı indiğinizde solunuzda kart otomatları kalıyor. Buradan tek yön ya da günlük kart alarak bir kat daha aşağı iniyorsunuz ve S Bahn istasyonundasınız. Ben tek yön bileti alıyorum, makine için bozuk para bulundurmayı unutmayın, kredi kartı ile de çalışıyorlar. Burada o an makineden bilet alan bir Türk’ten yardım alıyorum. Bileti aldıktan sonra hemen yürüyen merdivenlerden bir kat daha aşağıya iniyorsunuz. Turnike beklemeyin kartınız sarı cihaza okutuyorsunuz. Ben cihaza okutmayı unutuyorum ama sanırım kontrollerde bunun bir cezası varmış, siz yine de okutmayı unutmayın. Almanlar bu konularda hassaslar bilirsiniz.

IMG_8967

Aşağıya inince iki yöne de giden tren durağı göreceksiniz sağ taraftaki Peronda bulunan ve şehir merkezine giden S2 veya S3 numaralı S Bahnlar ile yaklaşık 30 dakikalık yolculuk ile şehir merkezinde bulunan tren garı Stuttgart HBF‘a ulaşıyorsunuz. Dikkat edin Stuttgart HBF son durak değil! Hbf de inmeden bir önceki durağınız da Stadtmitte durağı olacak. Stuttgart merkez tren garı olan Stuttgart HBF tam şehir merkezinde yer alıyor. Buradan ben Heidelberg’e giden trene bineceğim. Tren istasyonu şehir merkezinde bulunduğundan indiğim zaman Heidelberg treni için yaklaşık 3 saat zamanım da olunca Stuttgart’ın da Noel Pazarlarını göreyim diyorum. İnstagram gezentecom hesabımda sabit stortylerimde hem noel pazarlarını hem de o an yaşadıklarımı ve gördüklerimi dilerseniz izleyebilirsiniz.

Gezdiğim yerleri aynı zamanda Youtube kanalım: gezente’de de paylaşıyorum. Stuttgart Noel Pazarlarımı vlogumu aşağıdan izleyebilirsiniz. Youtube kanalıma destek olmak ve diğer videolarımı izlemek için kanalıma abone olup videolarımı beğenirseniz de çok sevinirim :)

Ben trenden indiğimde saat 17:30 civarlarına gelmiş oluyor öncelikle tren istasyonunun içinde inip bir kat yukarı çıkıp dışarıya çıkınca hemen karşıdaki binaya gidip girişinde sağdaki yerde Bavullarınızı bırakacağınız dolaplar bulunuyor.

Sbh çıkışı

hbh çıkışı bavulları kilitleme alanına gidiyorum

5 euro karşılığında tüm eşyalarımı koyacak büyüklükte bir dolap seçerek eşyalarımı buraya kilitleyip anahtarımı da alıyorum.

Bavul Emanetçisi

Bavul Emanetçisi

Dolapların büyüklüklerine göre fiyatları da değişiyor. Buradan başka şehire geçeceksenizde normal merdivenlerden büyük binaya girip orada bulunan şehirler arası tren peronlarına gidebilirsiniz. Bir çok görevli bulunuyor istasyonda peronunuz hakkında size yardımcı olacaklardır merak etmeyin.

Hbf Tren İstasyonu

Hbf Tren İstasyonu

Ben Bavulları bırakıp Noel Pazarlarına bakmak için Köning Strasse’ ye doğru yürüyorum. Tren garının hemen çıkışında bulunan bu caddeye çok kolay gidebilirsiniz. Burası, Kral Caddesi denilen sağlı sollu alışveriş merkezleri olan trafiğe kapalı oldukça büyük bir cadde. Caddenin ortasında doğru geldiğinizde meşhur Kral Meydanı (Schlossplatz) ’nı görebiliyorsunuz.

Çoğu turistik yer bu kral meydanının civarında ve bu cadde üzerinde bulunuyor. Aynı zamanda burada Yeni Saray (Neues Schloos)’yı da görebiliyorsunuz. Tam ortasında “U” biçiminde yapılmış olan saray zamanın Baden Kralı Aleksander tarafından yaptırılıyor. Rehberler eşliğinde gezmek ücretsiz.

Noel Pazarları

Arka tarafta yeni saray

Ben geldiğimde kapalı olduğundan içine giremiyorum. Dışarıdan da kocaman bir saray olduğunu farkediyorum etrafını da oldukça güzel süslemişler. Bu meydan da Kasım sonundan Aralık sonuna kadar kurulan Noel Pazarları hem çocuklar hem de büyüklerin ilgisini çekecek şekilde dizayn edilmiş.

Noel Pazarları

Noel Pazarları

Noel Pazarları

Noel Pazarları

Buz pateni sahası, küçük dönme dolaplar, atlı karıncalar, şehrin küçük maketlerden yapılmış bir bölümünde çocukları gezintiye çıkaran çocuk trenleri burada onlarında sıkılmadan dolaşabilmelerini sağlıyor. Büyükler içinde bu pazarlarda sıcak şaraplar, alkollü alkolsüz içecekler, Alman sosisleri bolca mini pizzalar, etler pastalar, kurabiyeler… çeşit çeşit yiyecekler bulunuyor. Etraf o kadar güzel süslenmiş ki etrafta dolaşıp dükkanları gezerken oldukça keyif alıyorsunuz.

Noel Pazarları

Noel Pazarları

Noel Pazarları

Noel Pazarları

Noel Pazarları

Noel Pazarları

Noel Pazarları

Noel Pazarları

Noel Pazarları

Noel Pazarları

Ben de burada geçireceğim birkaç saat olduğundan bol bol etrafı keşfe çıkıyor pazarları dolaşıyor kiliseye girip çıkıyor meydanda ki her yeri adımlıyorum.

Benim gidemediğim ama sizin Suttgart’ta geçireceğiniz bir günününüz varsa gidebileceğiniz yerlerden de bahsedeyim.

Kilise

Kilise

Kilise

Kilise

Noel Pazarları

Noel Pazarları

Königsstrasse’nin hemen yan tarafında bulunan Stift strasse ve Calwer strassede de yer alan butiklerde de alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda Königsstrasse’de Königsbau alışveriş merkezine de görebilirsiniz. Burada mağazalar yeme içme ihtiyacınız için restorantlar da bulunuyor.

Schlossplatz

Schlossplatz

Eğer yazın giderseniz de Schlossplatz’ta hava güzelken insanlar çimlerine uzanıyor buradaki çimlik alan ve çeşmeler size dinlenme mekanı sağlıyor. Eğer gezmek için vaktiniz varsa Stadtgarten’de yürüyüş yapıp dolaşabilirsiniz. Burası Stuttgart tren garının arkasından başlayıp, Wilhelma‘ya hatta ilerisine kadar devam eden büyük bir park.

Marktplatz- Schillerplatz da Cumartesi günleri kuralan bit pazarı ve çiçekçilere uğrayabilirsiniz. Burada bir evde konaklayacaksanız da bu meydan da kurulan pazardan alışveriş yapıp yemekte yapabilirsiniz.

Landes Müzesi Württemberg müzesi

Landes Müzesi-Württemberg müzesi

Landes Müzesi diğer adıyla Württemberg müzesi de Suttgartta gidilecek yerlerden biri. Ben gittiğimde içerideki avluda Noel şarkıları söyleyen bir orkestra ve çocuklar vardı. Avlu çok güzel süslenmişti gündüz de harika olduğuna eminim. Müze birkaç kattan oluşuyor taş devrinden başlayarak içinde bölüm bölüm dünya sanat eserlerine de yer verilen müze 10 yy da yapılan bir bina içinde bulunuyor.

Müzenin hemen yanında bulunan Karlsplatz da Pazar ve bit pazarları bulunuyor. Markhalle da ise restoranlarla dolu tam bir yemek pazarını bulabilirsiniz. Bizim bir benzerini Bologna da gördüğümüz bu kapalı alanlarda hem bir çok manav ve et satan yerler hemde kenarlarında çeşitli yöresel lezzetleri de bulabileceğiniz restoranlar bulunuyor.

Bean Quaerter’da şık butikleri sanat atölyelerini ve bir çok galeriyi bulabilirsiniz. Aynı zamanda müze severler için Kunstmuseum Schlosplatss meydanının yan tarafında bulunuyor. Girişi 6 euro olan bu müzede ana sergi ve geçici sergi alanlarında bir çok sanat eserini görebiliyorsunuz.

Buranın en meşhur müzesi de aynı zamnda Mercedes Müzesi, 10 euro giriş ücreti olan müzede sesli rehberinizi alarak en üstten başlayıp en alta kadar sesli rehber eşliğinde gezerek arabalar hakkında bilgi alabilisiniz.

Stuttgart’ta yapılacak bir çok aktivite bulmanız mümkün. Daha çok vaktim olsaydı veya hava bu kadar erken kararmasaydı ben de daha fazla gezmek isterdim ama bu minik Noel Pazarı turu bile şehri sevmeme yetiyor. Buradan akşam 20:00 de bulunan Heidelberg trenime binmek için ayrılıyorum. Stuttgart’a geldiyseniz tren ile 45 dakika uzaklıkta bulunan Heidelberg’e de mutlaka gidin derim. Bir sonraki yazımda sizlere Heidelberg gezimden bahsedeceğim. Yeni yazıda görüşmek üzere.

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − 5 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>