Gezente.com

Avrupanın En İyi Noel Pazarları ; Eugisheim-Fransa

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

EUGİSHEİM

Biz Colmar’da dolaştıktan sonra acıkıyoruz yakınlarda ne var diye bakarken Mc Donald’s olduğunu farkediyoruz haritadan bakarak oraya doğru giderken aslında kasabanın merkezinden de tamamen ayrılmış yol üstünde bir yere geliyoruz. Burada çalışanlardan Türk olanlarda var bir şeye ihtiyacınız olursa yardımcı oluyorlar. Birşeyler yedikten sonra aramızda konuşurken Eugisheim‘a çok yakın olduğumuzdan bahsediyorum ama otobüs seferleri sınırlı,

Eguishem gezimi aynı zamanda youtube kanalım gezente için de vloga çektim aşağıdan izleyebilirsiniz. Youtube kanalımda gezilerimi çok detaylı paylaşıyorum kanalıma abone olup beni desteklerseniz çok sevinirim 🙂

Hilal de yakında Uber buluyor ve bizde 13 euro gibi bir ücreti olduğunu görünce 10 dakika uzaklıktaki diğer şirin kasabayıda görelim istiyoruz. Benim planlarım arasında zaten olan ama son an herşeyin iptal olması yüzünden Colmar’ı gezdikten sonra otobüs bulursam giderim diye düşündüğüm kasabaya böylece ani bir karar ile gitmiş oluyoruz. İyi de gitmişiz burası da çok küçük ama her detayı ile inanılmaz sevimli bir yer.

Uber dışında Eugishem’a nasıl gidilir ? Shuttle ‘lar Colmar Tren garının önünden kalkıyor. Her gün kalkan 3 numaralı Shuttle’lar ile  Hafta içi bilet fiyatı günlük 5€, hafta sonu günlük 8€ karşılığında Eguishem’a ulaşabiliyorsunuz. 

Hafta içi her 2 saatte bir, 09:40 ile 18:40 arasında servis var. Saatleri de her saatin 50 gecelerinde  var. 10 dakikada Eguisheim’a varıyor. Eguisheim’dan da her saat basının 5 geçesinde kalıp Colmar’a gidiyor. Bu şekilde de günlük bilet alarak bu güzel kasabayı da ziyaret edebilirsiniz. Burası oldukça küçük neredeyse 1 saat içinde her yerini gezip dönmek mümkün. Biraz fotoğraf molası vs verirseniz de bence 2 saat yeter. Aracınız var ise yakınlarda farklı kasabalarda var Kaysersberg, Ribeauvillé, Riquewihr isimlerinde onlarada mutlaka uğrayın derim. Eugishem’a giden Otobüsler ise : 208 ve 440 numara yine Tren garı önünden kalkıyorlar. Otobüslerin seferleri ise daha az öğlen 12:15 te gitmek mantıklı olabilir sonra aksam otübüs ile dönerseniz de 17:15 seferi bulunuyor. Kasabaya ilk indiğimizde hemen girişte bir meydan ve orada kurulmuş olan Noel Pazarı ile karşılaşıyoruz.

Eugisheim

Eugisheim

Eugisheim

Eugisheim

Arkasında kilise ve önünde bir heykel ile küçük bir çeşme havuzu olan bu meydanın adı Saint Leon Fountain. Burada pazarı kısaca gezip çıkarak sokaklarına giriyoruz kıvrılarak indiğimizde karşımıza Eguishem’ın en bilinen ve deli gibi önünde kuyruk olabilen tek yeri Le Pigeonnier in önündeki tam iki yolun birleştiği noktadaki küçük ev çıkıyor.

Le Pigeonnier

Le Pigeonnier

Burada bizde fotoğraf molası veriyoruz Le Pigeonnier isimli mağazaya girip ne var ne yok diye bakıyoruz. Satılanlar pek ilgimizi çekmeyince yürüyerek tekrar kasabanın meydanına geliyoruz. Küçük bir kasaba olduğu için gezmesi oldukça kolay.

Yine otobüslerle Colmar’a gelip oradan da gideceğiniz yere tren istasyonundan dönebiliyorsunuz. Ben de Colmar’a döndüğümde otobüs beni tren istasyonunda indiriyor. Fransa’da ki grev yüzünden gece geri dönmeyi planlarken tüm seferler iptal olunca bana iki seçenek kalıyor biri 16:55 treni ki buna 30 dakikam var diğeri de iki saat sonra. Ben yağmur da yağdığı ve yorgun olduğum için Colmar merkeze yeniden dönmektense Basel’e gitmeye karar veriyorum. Son treninde iptal olma olasılığından güvenemiyorum. Erkenden Colmar’dan ayrılmış oluyorum. Grev dışındaki dönemlerde trenler daha ileriki akşam saatlerine kadar sürekli var. Basel dönüşü’de 45 dakika kadar sürüyor. Colmar beni gerçekten büyülüyor çok güzel bir yer, mutlaka listesinize alın derim. Akşam Basel’e dönüyorum. Yolculuğumun başlangıcı ise bir sonraki yazımda sizlere anlatacağım yeni yazılarda görüşmek üzere..

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir