Gezente.com

Prag Akşamları…

Tyn Kilisesi akşam ışıklandırması
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Prag‘ta ilk akşamımızda Slavia Cafe’den ayrıldıktan sonra havanın kararmasıyla zaten çok yakın olduğumuz Charles Bridge‘i (Karl/ Charles köprüsü) ve Eski Şehir meydanını dolaşmaya karar veriyoruz. İlk uğrak yerimiz Charles köprüsü oluyor. Prag’ı görmeye karar verdiyseniz en çok görmek isteyeceğiniz yerlerden biri de bu güzel köprü. Köprü hakkındaki yazıyı daha sonra yazacağım için şimdilik detaylara girmiyorum. Akşam gün batımından sonra da özellikle köprü üstünde hareketlilik artarak devam ediyor. Sokak sanatçıları, ressamlar hep bu köprü üzerinde performanslarını sergiliyorlar.

 

Pragta Aşkam

Prag’ta Akşam

Prag'ta Akşam

Prag’ta Akşam

Charles Köprüsü Kuleleri

Charles Köprüsü Kuleleri

Köprü üzerinde şöyle bir dolaşıyor, akşam kalabalığına karışıyoruz ama doğru düzgün fotoğraf çekemediğimden sadece köprü girişindeki bu kulenin fotoğrafını paylaşıyorum şimdilik. Bu kuleler gotik tarzda yapılmış şehre gelenlerin en çok dikkatini çeken şeylerden biri. Prag’a kuleler şehri denmesinin bir sebebi var elbette. Gerçekten şehre geldiğinizde bir çok kule göreceksiniz. Her kuleden şehir manzarası ise bir başka güzel. Köprü üzerinde yürürken bir çok müzisyen performanslarını sergiliyor ve onları dinlemekten keyif alıyoruz.

Prag Sokaklarında Akşam

Prag Sokaklarında Akşam

Prag Sokaklarında Akşam

Prag Sokaklarında Akşam

Ben bir an önce eski şehir meydanına gitmek istediğimden biraz dolaşıp müzik dinledikten sonra Prag sokaklarında gecenin tadını çıkartarak karanlığın içinde bizde kayboluyoruz. Bir süre yürüdükten sonra ara sokaklardan Eski şehir meydanına geliyoruz, zaten birbirlerine yakınlar. Eski şehir meydanında sanırım en çok dikkat çeken şey ise meşhur saat kulesi, her saat başı saatin etrafındaki heykellerin hareketlenmesiyle saatin etrafında aniden bir kalabalık toplanıyor, iğne atsan yere düşmeyecek cinsten. Saat kulesinin akşam manzarasıyla biz de büyüleniyoruz. Belediye Binasının yan tarafında bulunan saat kulesinin de hikayesini başka bir yazıda anlatacağım. İlk akşam şehri genel olarak görmek, biraz dolaşmak niyetindeyiz sadece.

Prag Eski Belediye Binası

Prag Eski Belediye Binası

Prag Saat Kulesi

Prag Saat Kulesi

Meydan da akşam yine eğlence devam ediyor, burada da bir çok performans sanatçısı hünerlerini sergiliyor. Çocuklar etrafta koşturuyor, sevgililer romantizmin tadını çıkartıyor. Eski şehir meydanı akşam ışıl ışıl aydınlanmışken bir yandan çalan müziğin de etkisiyle romantikleşmemek mümkün değil. Sevgilinizle, ailenizle veya eşinizle de gelseniz her şekilde keyif alacağınız bir ortam var. Akşam kısa gezintimiz sonrasında otele gitmek için metroya doğru yürüyoruz.

Prag'ta Akşam

Prag’ta Akşam

Prag'ta Akşam

Prag’ta Akşam

Eski şehir meydanında Barut kulesi denilen Powder Tower’ın önünden geçiyoruz. İnanılmaz bir atmosfere sahip olan Powder Tower gece karanlık şövalye gibi heybetiyle bizi çok etkiliyor. Ertesi gün gelip kuleden şehir manzarasını seyretmeye karar veriyoruz. İlk akşamımız olmasına rağmen Prag büyüsüne hemen kendimizi kaptırıyoruz. Gecesiyle gündüzüyle bir başka bir güzel olan Prag şehrinde bizde otelimize vararak ertesi güne enerjimizi toplamak üzere dinlenmeye çekiliyoruz.

Powder Tower

Powder Tower

Powder Tower

Powder Tower

Herkese iyi hafta sonları bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × five =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>