Gezente.com

Viyana’nanın en ünlü caddelerinden Karntnerstrasse ‘deyiz..

Karntnerstrasse
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Stephansdom Katedrali’nden çıkınca Viyana’nın en ünlü caddelerinden biri olan Karntnerstrasse‘ye doğru yürüyoruz. Cadde Stephansdom’un ordan başlayarak Opera binasına kadar devam ediyor.

Karntnerstrasse

Karntnerstrasse

Burası çok popüler bir cadde ve Viyana’ya geldiyseniz bir çok önemli mağaza, cafe, restoran gibi yerleri burada bulabiliyorsunuz. Biz Opera binasını da görmek istediğimizden bu caddeden geçerek  etrafıda görmüş oluruz diye düşünüyor ve gezmeye başlıyoruz. Caddenin hemen başında metro istasyonu girişi var zaten Stephansdom’a da bu metro istasyonunda inerek geliyoruz.

Karntnerstrasse

Karntnerstrasse

Burası bir zamanlar şehrin kuzey-güney ana yolu olarak rol alıyor. Caddenin başında dinin merkezi Stephansdom Katedrali ve caddenin sonunda ise Staatsoper (Opera Binası) olması iki ayrı kutbu birleştirme görevi olarak ayrı bir ironi yaratmıyor mu :)

Karntnerstrasse-Staadoper

Karntnerstrasse-Staatoper (Opera Binası)

Araç trafiğine kapalı bu cadde de Viyana‘nın en şık mağazaları da gözümüze çarpıyor. Bunlardan biri ise Lobmeyr, cam ürünleri müzesi. Mağaza ışıl ışıl gerçekten göz kamaştırıyor. Biraz vitrine biraz içeriye bakıyoruz. Şıkır şıkır ışıklandırmasıyla günümüzü aydınlatıyor.

Karntnerstrasse

Karntnerstrasse-Cam ürünleri Müzesi

Viyana’nın en ünlü hediyelik eşyalarından biri de hiç şüphesiz Mozart çikolataları veya Mozart le ilgili her şey. Tabiki bol bol Mozart çikolatası ve Viyana’ya özgü çikolatalardan alıyoruz. Yalnız size bir önerim var bu çikolataların top şeklindeki yuvarlak olanların çoğu marzipanlı ve biz badem ezmesini pek sevemiyoruz, ne yazıkki bir sürü bademli çikolata alıyoruz farkında olmadan. Denemeden hızlı bir alışveriş yaptığımızdan sonradan aldığımız çikolataların çoğunu yiyemedik ya da zorla yedik diyebiliriz ama bizim gibi Türk kahvesi düşkünüyseniz çeşit çeşit çikolata sonradan kahve keyfinizin yanına çok yakışıyor.

Karntnerstrasse

Karntnerstrasse

Karntnerstrasse’nin biraz ilerisinde Neuer Markt‘ta Kapuzinerkirche bulunuyor. Buranın altında ise 17. yy da imparatorluk mezarlığı olan Kaisergruft var. Burada Habsburg hanedanına ait 140 mezar var. Bunlardan en önemlilerinden biri de Maria Terassa ve kocası François Lorraine‘nin mezarı da burada bulunuyor. Bizim çok fazla vaktimiz olmadığından gidemiyoruz ama vaktiniz varsa göz atın derim. Yolumuzun sonunda ki Staatoper’e geliyoruz. Burayı da bir sonraki yazıda paylaşıyor olacağım. Mutlu haftalar herkese…

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + one =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>