Gezente.com

Semper Opera Binası- Dresden

Semper Opera Binası
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Dresden‘de gezmeye devam ediyoruz. En ünlü binalarından biri olan Semper Opera Binası önündeyiz. Pazartesi günleri Dresden’de tüm müzeler kapalı olduğundan müze tarzı yerlere giremiyoruz. Semper Opera Binası’nı da dışarıdan fotoğraflayacağım bugün.  Semperoper  Dresden Devlet Operası’nın opera binası, Saksonya Devlet Orkestrası Dresden’in (Sächsische Staatskapelle Dresden) konser salonu aynı zamanda.

Semper Opera Binası

Semper Opera Binası

Yapılışı 1841 yılında uzanıyor, mimar Gottfried Semper tarafından inşa edilip Semperoper mimarisi de Erken Rönesans, Barok ve Klasik Yunan Stili’nin izlerini taşıyor. Bir yangın sonucu yıkılan ve 1869 yılında tekrar inşa edilen Semperoper, II. Dünya Savaşı öncesindeki yıllarda Richard Strauss‘un pek çok eserinin prömiyerlerine ev sahipliği yapıyor. Burası da 2. Dünya Savaşı sırasında yıkılıp 1989 yılında yeniden hizmete giriyor.  Semper Opera binası Elbe Nehri’nin kıyısında, Tiyatro Meydanı’nda (Theatherplatz) bulunuyor.

Semper Opera Binası

Semper Opera Binası- King Johann Heykeli

 

King Johann bronz atlı heykelinin yaratıcısı Alman Heykeltıraş  Johannes Schilling . Opera Binası önünde ihtişamlı bir şekilde yükselen heykel önünde herkes fotoğraf çekilmek için sıraya giriyor adeta. Üzerine tırmanılmamış halini bulup fotoğraflamak zor olsa da bunu başarıyoruz. Meydanları çok güzel heykellerle süslenmiş bir yer Dresden, böylesine küçük bir şehir nasıl bu kadar güzel olabiliyor şaşırıyoruz. 

Semper Opera Binası

Semper Opera Binası

 

Öğle saatini geçtiğimiz ve epey acıktığımız için yemek yiyecek bir yer arıyoruz. Meydanın çaprazındaki Cafe Schinkelwache’ ye gitmeye karar veriyoruz. Neler yedik bunları ise bir sonraki yazıda paylaşıyor olacağım. Mutlu bir hafta olsun herkes için…

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 3 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>