Gezente.com

Pfunds Molkerei- Dresden

Pfunds Molkerei
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Dresden’de son durağımız, alışveriş için gideceğimiz yer aslında süt ürünleri satan bir dükkan. Pfunds süt dükkanı (Pfunds Molkerei)‘na gelmek için  Kunsthofpassage den Görlitzer st caddesinden Lpuisenstrabe caddesine doğru yürüyoruz. Burada  herhangi bir yere dönmeden Magnolia Shisha Lounge önünden yürümeye devam ediyoruz. Puldnitzer str sokağınan giriyoruz aşağı doğru yürümeye devam edip Bautzner str caddesine çıkıyoruz köşede café neusadt var onu da geçip yürümeye devam edince ileride Pfunds molkerei süt ürünleri dükkanına ulaşıyoruz.

Pfunds Molkerei

Pfunds Molkerei

Pfunds Molkerei  adı Guinnes tarafından  en güzel süt dükkanı olarak tescillenerek kayıtlara geçmiş bir yer.  1880’de Paul Gustav Leander Pfund tarafından kuruluyor, dükkanın iç dekoru Neo-Rönesans tarzında olup duvarlar, yerler ve tezgahda kullanılan çiniler Villeroy & Boch fabrikasının sanat departmanında el boyaması ile yapılıyor. Buranın kurulma amacı ise o dönemde sütlerin sağlıksız koşullarda saklanıp taşınırken bozulması, bu sütlerden yapılan peynirlerin sağlıklı olmaması gibi nedenlerden dolayı Pfund’un burada bir vakıf kurarak süt üreticilerinin koşullarını iyileştirmek istemesi. İmparatorunda isteği bu yönde olunca dükkan açılarak önce kendi ineklerinden günlük sütlerle yapılan peynirler, daha sonra köylülerin de getirdiği diğer sütlerle yapılan peynirler satılarak ilgi görmeye devam edip bu günlere kadar ulaşıyor.

Pfunds Molkerei

Pfunds Molkerei

 

Pfunds Molkerei

Pfunds Molkerei

Ben Dresden’e gelmeden önce bu dükkanın adını araştırmalarım sırasında duyuyor daha sonra kendi web sayfalarından içinde ne tarz ürünler satıldığına bakıp buraya gelmeye karar veriyorum.  Buradan alınabilecekler sabunlar, milk soup gift ideas paketleri var içinde pfunds cheese gift yazan peynir ve hardal içeren 12.50 euroluk paketler var.  Cheese basket var 26 euro farklı çeşitlerde peynirlerden oluyor bunlardan alınabilir. Ortalama 5 euroluk sabun paketlerinden alınabilir…Tütsülenmiş tekli peynirler var 6 euro civarında onlardan alınabilir. Chese specialites lere bakılıp ona göre karar verilebilinir. Pfunds Ziegentaler goat cheese (keçi peyniri ) Pfunds smoked cheese (füme peynir tütsülenmiş) gibi satın alabileceğiniz bir çok ürün var.

Pfunds Molkerei

Pfunds Molkerei

Pfunds süt dükkanına ulaştığımızda önce biraz bu güzel mekanın içinde dolaşıp işemelere bakıyoruz daha sonra peynir ve diğer ürünleri inceliyoruz. Bir kaç peynir çeşidinin tadına bakıp damak tadımıza en yakın olan tütsülenmiş peynirlerden bir kaç paket alıyoruz. Bu sırada içmek isteyenler için kefir de dağıtılıyor, ben pek sevmediğim için tadına bakmıyorum. Kendi evimizde de kefir mayaladığımız için az çok tadını biliyorum. Dükkanın vitrininde eski fotoğraflardan oluşan güzel bir görüntü var. Nerelerden geldiklerini ilk başta hangi aşamalardan geçtiklerini bu fotoğraflardan anlayabiliyorsunuz. Bu tarihi dükkanın içinde fotoğraf çekmek yasak olsa da gizliden bir kaç kare telefonumdan çekmeyi başarıyorum.

Dresden dönüşü

Dresden dönüşü

Dresden’deki son durağımız olan Pfunds süt dükkanından alışverişimizi tamamladıktan sonra, geniş dönüş için hemen dükkanın önünden geçen otobüslere biniyoruz.  Dresden – Prag trenimize yetişmek için bu güzel şehire veda ediyoruz. Prag’taki son günümüzü yaşamak için akşam Prag’ta otelimize varıp derin bir uyku çekiyoruz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere Dresden’den sevgiler..

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + two =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>