Gezente.com

Avrupanın En İyi Noel Pazarları; Colmar-Fransa

Colmar St Martin Hotel
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Colmar, Alsace bölgesinin en güzel yerlerinden biri. Son dönemlerde özellikle Noel Pazarları ile öne çıkan bu bölge seyahat severlerinde oldukça ilgisini çekiyor. Ben de bu yıl Pegasus’un vergiler hariç yurt dışı biletlerinin 1 eurodan satışa sunulduğu kampanyayı görünce hemen bileti alıyorum. Bu tür kampanyalarda sayıca az koltuk satışa çıktığından duyulduğu andan itibaren yerler hızla doluyor. Basel gidiş dönüş bileti ben satın alıncaya dek tükenince gidiş Stuttgart ve dönüş Basel olacak şekilde 5-10 Aralık 2019 tarihleri arası biletlerimi gidiş dönüş 310 TL’ye satın alıyorum. Bu tatilin benim için önemi kendim için ilkleri yapmak ilk kez yalnız Yurtdışı’na seyahat etmek. Hem ilk yalnız yurt dışı seyahatim hem de Hostel’de ilk kalışım olacak. Kalabalıkta uyuyamamak gibi bir uyku sorunum olduğundan Üniversite’den beri hiçbir kaç kişi ile aynı odada kalamıyorum. 5 Aralıkta Stuttgart’a uçtuktan sonra oradan Heidelberg’e geçtim 1 gün kalıp ertesi gün oldukça sorunlu bir yolculuktan sonra Strazburg’a oradan da Basel’e geçip Basel’de konakladıktan sonrada 9 Aralıkta Colmar’a geçmeyi planlıyorum.

Colmar ve Eguishem gezimi aynı zamanda youtube kanalım gezente için de vloga çektim aşağıdan izleyebilirsiniz. Youtube kanalımda gezilerimi çok detaylı paylaşıyorum kanalıma abone olup beni desteklerseniz çok sevinirim :)

Asıl olayları daha sonra Strazburg yazımda daha detaylı anlatacağım ama ilk olarak Colmar’ı paylaşmak istediğimden kısaca özet geçeyim. Fransa genelinde şu an halen devam etmekte olan bir grev söz konusu. Bu greve bir çok sendika katıldığından ülke çapında çok büyük ölçüde yaşam durmuş durumda. Öğretmenlerden, otobüs şoförlerine, tren kondüktörlerine kadar çok fazla kurum greve katılmış durumda ve çalışmıyorlar. Ben tüm transferlerimi aylar öncesinden satın aldığımdan dolayı ve olayın büyüklüğünü de bilmediğimden kendimi güvencede sayıp yolculuğa çıkıyorum. Ancak Fransa’ya geçtiğim anda kötü bir sürpriz ile karşılaşıyorum ve trenlerin grevde olduğu söylenerek aktarma yapacağımız istasyonda kalakalıyorum. Saatlerce bekledikten sonra bir otobüs bulup Strasbourg’a geçiyorum orada ki trenim de iptal olunca ne yapacağımı bilemeden elimde bavulla şehirde saatlerde dolaştıktan sonra Flixbus’ta son anda bulduğum bilet ile Basel’e geçiyorum. Colmar’a gideceğim günde aynı sorunu yaşıyorum yine trenim iptal oluyor ama bu sefer olayı bildiğimden tren garında o gün çalışan trenleri öğrenmiş ve yolculuğumu yeniden planlıyorum.

Durum şu şekilde gelişiyor eğer satın aldığınız bir tren bileti var ise önce https://www.sncf.com/en sitesine girip oradan book now seçeneğine basarak yeniden bilet alacakmış gibi bilet satış sayfasına ulaşmak. Biletlerinizi seyahat edeceğiniz günden bir gün öncesinde akşam 17:00 den sonra alabiliyor veya çalışan trenlere bakabiliyorsunuz daha öncesinde belli olmuyor. Bu sayfadan hangi trenlerin iptal olup hangilerinin çalışacağını öğrenip seyahatinizi ona göre planlayabilirsiniz. Eğer benim gibi bileti çok önceden satın almışsanız yine seferleri kontrol edip daha önceden aldığınız bilet ile seyahat edebilirsiniz. Size tavsiyem eğer bilet almadıysanız, kalabalık gidiyorsanız Araç kiralayın. Kiralama fiyatları yüksek ama 4 kişi için yine uygun araç bulabilirsiniz. Toplu taşıma tam olarak felç durumda benim gibi bir Fransız köyünde saatlerce mahsur kalmak istemiyorsanız mutlaka tren biletinizi kontrol edip planınızı 1 gün önce gözden geçirin.

Petite Venise - Colmar

Petite Venise – Colmar

Fransa genelindeki grevden de bahsettiğimize göre artık Colmar seyahatimi sizinle paylaşabilirim. Colmar kuruluşu 9. yüzyıla uzanan şimdilerde çok popüler olan bu Fransız kasabası, Otuz Yıl Savaşları sonucunda 1632 yılında önce İsveç’in, bundan kısa bir sonra gerçekleşen fetih ile 1673 yılında Fransa’nın, Fransa-Prusya Savaşı sonunda da 1871 yılında Almanya’nın egemenliği altına giriyor. Daha sonra da I. Dünya Savaşı sonunda, Versailles Antlaşması ile yeniden Fransa’ya bağlanıyor ama Colmar 1940 yılında Naziler tarafından ele geçirilip Almanya’ya ve nihayetinde de 1945 yılında meydana gelen Colmar Savaşı ile de tekrar Fransa’ya geri dönüyor. Şu an halen Fransa’ya bağlı bir kasaba olarak varlığını koruyor. İşin güzel yanı bunca savaş ve el değiştirme onun kültürüne de yansımış durumda. Mimarisinden yemeklerine kadar farklı kültürlerin etkisini rahatlıkla görebilirsiniz.

Petite Venise -Colmar

Petite Venise -Colmar

Alsace bölgesinin en sevimli kasabalarından biri olarak son dönemlerde oldukça popüler durumda. İnstagram paylaşımlarına bakarsanız Noel Pazarları döneminde Colmar inanılmaz popüler bir yer olmuş durumda. Bu kadar popüler olunca haliyle otel fiyatları özellikle Aralık ayında uçmuş durumda ve yer bulmanız epey zor. Otellerinden de bir beklentiniz olmasın oldukça kötü durumdalar, iyi olanlarının fiyatları da oldukça yüksek. Noel pazarları bu bölgede her yıl 22 Kasım 29 Aralık arası Noel pazarlarını ziyaret edebilirsiniz. Noel Pazarları; Pazartesi’den Perşembe’ye kadar sabah 10:00 akşam 19:00 arası, Cuma’dan Pazar’a kadar da Sabah 10:00 akşam 20:00 arası açık durumda.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Colmar; Tarihi 9. yüzyıla uzanan bu tatlı Fransız kasabası, tarih boyunca sürekli el değiştirmiş. Otuz Yıl Savaşları sonucunda önce İsveç’in , sonra Fransa’nın eline geçmiş. Fransa – Prusya savaşı sonunda Almanlar şehri ele geçirmiş en son 1945 yılında yapılan Colmar Savaşı ile Fransa’ya geri verilmiş. Bu gidip gelmeler arasında tabiki sürekli el değiştiren Colmar farklı ülkelerin kültürlerinden beslenerek oldukça güzel bir yer haline gelmiş. Colmar’da neler yapılır nereleri gezilir sonraki postta paylaşacağım. Önemli Not: Noel pazarları olan şu aralar gitmek isteyenlere önemli bir hatırlatma yapmak isterim.Fransa’da yaşanan grev nedeniyle tüm şehirler ve kasabalar arası ulaşım başta olmak üzere tüm faliyetler çok büyük oranda durmuş durumda. Şehre giderken kullanacağınız otobüs, tren gibi toplu taşıma araçları grev yüzünden çalışmıyor. Araba kiralamanızı veya her gün sonraki seferlerin çalışıp çalışmadığını snfc web sitesinden veya tren garlarından kontrol etmenizi öneririm. #colmar #alsace #gezentealsace #colmarfrance #colmarchristmasmarket #colmaroriginals #colmartropicale #france #fransa #noelpazarı #alsacetourisme #alsacemylove #alsacezvous #travel #traveling #instatravel #instago #instagood #trip #holiday #photooftheday #travelling #instatraveling #mytravelgram #travelgram #travelingram #igtravel

Gezente (@gezentecom)’in paylaştığı bir gönderi ()

  Tren Garında indikten sonra ilk gidilecek nokta olarak Petite Venise bölgesini seçiyorum burası Tren garına yakın ve genelde Colmar ’a gelen herkesin ilk uğrak noktası olarak biliniyor. Bu bölge kanallarıyla ünlü ve adını da buradan Venedik’e olan benzerliğinden alıyor. Yazın bu kanallarda tekne turları yapabilirsiniz. Yine havaların sıcak olduğu zamanlarda kanal kenarlarındaki Cafelerde oturup keyifte yapabilirsiniz. Buraya mümkün olduğunda erken gelmenizde fayda var sabah 09:00 dan sonra turist kalabalığı başlıyor. Benim ilk tren biletim iptal olmasaydı sabah 08:00 gibi gelip boş halini yakalama imkanım olacaktı ama tüm seferler Grev yüzünden iptal olunca ancak 09:00 dan sonra gelebiliyorum. Ben tam buraya geldiğimde yağmur başlıyor bir süre insanların fotoğraf çekilmesini bekliyorum,etraf biraz kalabalık. Yağmur hızlanınca ise herkes kaçışıyor. Tek seyahat etmenin kötü yanı sizin fotoğrafınızı çekecek kimsenin olmaması bu durumda ya birine veriyorum veya yanıma aldığım bir ayaklı monopod ile özellikle de etraf boş ise çekim yapmaya çalışıyorum ama aldığım monopodun boyu 1 metreden az olunca fotoğraf çekileceğiniz yerde bir engel veya duvar varsa sıkıntı oluyor. Bu durumda ben de genelde hep kendimi boydan çekebileceğim yerlere kurup öyle çekiliyorum, birkaç yerde de orada bulunanlardan istedim veya selfie çekiliyorum. Ben hafif olsun diye böyle bir şey almıştım oldukça pratikti ama tekrar yalnız çıkarsam boyu daha çok uzayan bir şey tercih edeceğim.      

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Colmar’ın en renkli yerlerinden biri Petite Venice bölgesi. Burada fotoğraf çekilmek için günün aydınlandığı 08:00-08:30 gibi erken saatleri tercih etmelisiniz. 09:00 dan sonra Asyalı turistler kafileler halinde sokakları dolduruduğundan boş yer bulup fotoğraf çekimek zorlaşıyor ☺️ Bu aralar en yoğun olduğu dönem Noel pazarlarından dolayı ❄️#colmar #colmarfrance #colmarchristmasmarket #colmaroriginals #colmartropicale #alsace #alsacetourisme #alsacemylove #colmarandyou #alsacefrance #alsacezvous #france #chrismas #christmastree #christmasmarkets #chrismasmarket #travelphotography #travel #travelling #travelingtheworld #youtuber #gezentealsace #instatravel #instagram_turkey #travel #traveling #instatravel #instago #igtravel Gezente (@gezentecom)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bu bölgede biraz fotoğraf çekilip ara sokaklardan ilerleyerek Rue de la Poissonnerie’den  Rue Turenne’ye doğru yürümeye devam ediyorum. Burada yollarda az kişinin olmasını fırsat bilip yine monopodumu kurup fotoğraflar çekiliyorum. Bazı yerlerde montumu çıkartıp bir yere asıp hızlıca fotoğraf çekilip geri gelip giyinip devam ediyorum, sürekli yağan yağmur video ve fotoğraf işini oldukça zorlaştırıyor. Yine burada kendi kendime fotoğraf çekilirken bir çift yanıma geliyor ve ben sizi tanıyorum diyor. Oldukça şaşırıyorum , takipçilerimden biri önceki gün yaşadığım Strazburg maceramı storylerden izleyip Colmar’da olduğumu görmüş ve aynı anda karşılaşınca yanıma gelip yardım teklif etmek istiyorlar. Araç kiraladıklarını ve istersem Strazburg’a gidebileceğimizi söylediklerinde çok seviniorum. Böyle bir şeyi teklif etmeleri bile benim için çok ince buradan yeniden teşekkürler Gülçin’ cim düşünmeniz bile beni çok mutlu ediyor. Biraz yaşanılanları konuşuyoruz ama ben Colmar’a yeni geldiğim için burada gezeceğimi söylüyorum onlar ise sanırım burayı gezdikleri için devam ediyorlar yollarına. Böyle güzel bir sürpriz yaşayıp moralimi düzelttikten sonra haritada işaretlediğim gibi yoluma devam ediyorum.

Colmar’ın en çok fotoğraf çekilen noktası olan Hotel Saint Martin’e geliyorum. Buradaki çam ağacının önünde fotoğraf çektirmek çok güzel çünkü arkanızdaki süslü bina size çok güzel bir kadraj veriyor. Zaten İg’de gördüğünüz Colmar fotoğraflarının çoğunda burası var.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Noel pazarlarının en popüler yerlerinden biri olan Colmar’dayım. Colmar’a Basel havaalanından gideceksiniz Fransa tarafından çıkıp 11 nolu otobüse binip St. Louis tren garında inerek Colmar’a giden trenlerle 13 Euro karşılığında gidebilirsiniz. Eğer Strazburg’tan gidecekseniz 30 dakikada yine trenlerle ulaşabilirsiniz. Noel pazarları için Place de la Cathedral, Places des Domanic, Place Jeanne d’Ark gibi 6 farklı meydanda kurulan pazarları ziyaret edebilirsiniz. Noel pazarları 29 Aralık’a kadar hafta içi sabah 10:00-19:00 arası Cuma’dan Pazara kadar da akşam 20:00 ’ye kadar açık. Colmar’ın en popüler noktalarından biri de Grand Rue Caddesi üzerindeki Hotel saint Martin’in önünde kurulan bu yılbaşı ağacı. Colmarın her noktası sizi büyüleyecek. #colmar #colmarfrance #colmarchristmasmarket #alsace #alsacemylove #alsacezvous #alsacetourisme #colmarandyou #travel #traveling #visiting #instatravel #instago #instagood #trip #holiday #photooftheday #fun #travelling #instapassport #instatraveling #mytravelgram #travelgram #travelingram #igtravel #visitcolmar Gezente (@gezentecom)’in paylaştığı bir gönderi ()

Hotel St Martin

Hotel St Martin

  Ben buradan biraz daha devam edip Eglise Saint Matthieu kilisenin oraya kadar yürüyorum. Sokaklar inanılmaz güzel süslenmiş ve her köşeye durup fotoğraf çekilmeden ilerlemek imkansız. Kilisenin hemen arasındaki meydan ise Place Jeanne d’Arc meydanı burayı da gördükten sonra biraz üşüdüğümden önce küçük bir mola verip önüme çıkan ilk pastaneye giriyorum. Yağmur beni yoruyor ve bir kahve içmek istiyorum. İçeride bölgenin ünlü Pretzel‘lerinden  (Simit şeklinde bir yiyecek) alıyorum.

Pretzel

Pretzel

(Ertesi gün zaten dönüş yapacağımdan eşim içinde küçük bir paket yaptırıyorum görünce sonradan çok mutlu oluyor. ) Cafe’de oturup tam kahvemi içecekken bir çift gelip hemen yanıma oturuyor onlarında Türk olduğunu farkedince sohbet etmeye başlıyoruz. Hilal ve Gökhan’da Ankara’dan gelip Colmar’da bir iki gün kalıp dönmeyi planlamışlar. Otelleri burada olunca bir gün önce kasabayı gezme imkanları olmuş kahvelerimizi içerken sohbet derinleşince birlikte gezmeye devam etmeye karar veriyoruz. Böylece hem tek kalmamış hem de güzel insanlarla tanışmış oluyorum. Bu yolculuğun bana kattığı en büyük şeylerden biri de oldukça fazla insanla tanışıp sohbet etme imkanı bulmuş olmam sanırım.

Colmar

Colmar

  Colmar’ın oldtown denilen tam kasaba içine doğru yürüyoruz. Burada görmeniz gerek caddelerden biri de Grand Rue, bu cadde üzerinde süslenmiş evler ve bir çok dükkan bulunuyor. Diğer popüler noktası Rue Merciere caddesi ve buradaki çok ünlü Maison Pfister binası. 11 rue des Marchands adresinde bulunan ev 1537 yılında yapılan bu ilginç ev şuan burada göreceğiniz ilginç yerlerden biri. Aynı zamanda buradaki en ünlü fotoğraf çekilme noktalarından biri de sanırım Au vieux pignon. Burası bir hediyelik eşya dükkanı ama Colmar’ın en popüler noktalarından biri haline gelmiş durumda. 


 Colmarın en ünlü caddeleri Rue Mercière, Rue des Marchands, Rue des Boulangers, Rue des SerruriersPlace du Marche aux Fleurs,Rue des Tanners gibi caddeler. Colmar zaten çok küçük bir kasaba olduğu için ister istemez bu caddelerden mutlaka geçiyorsunuz. Kanalları etrafında kurulan Noel Pazarlarına gire çıkan sokaklarında dolaşmaya devam ediyoruz. 

Colmar

Colmar

Burada görmeniz gereken yerlerden biri de Tanner’s District – Dericiler Sokağı 17. Ve 18. yüzyıldan kalan evlerin bulunduğu bu cadde eskiden dericilerin dükkanlarının bulunduğu yer olduğundan bu isimle anılıyor. Sokak turunuz esnasında gidebileceğiniz bir diğer yer ise Maison des Têtes (kafalar evi). Küçük kafa büstlerinden ve maskelerden oluşan dekoruyla Colmar’daki en ilgi çekici mimarilerden birine sahip olan bu yapı günümüzde otel ve restoran olarak hizmet veriyor.

Maison des Têtes -Kafalar Evi

Maison des Têtes -Kafalar Evi

Saint Martin Kilisesinin etrafı da gezmek için en güzel noktalar. Bu kilise Gotik ve Orta Çağ stilinde yapılmış  ve Colmar’ da önemli yerlerden birisi.

Sait Martin Katedrali

Sait Martin Katedrali

Colmar’ın bir diğer ünlü kilisesi de yine Gotik stildeki Dominicain. Renkli vitray dekorasyonu ile dikkat çeken Dominicain Kilisesi 14. yy yapılıyor. Aynı zamanda manastır olarakta kullanılıyor dilerseniz burayıda listenize anlın derim. Zaten Colmar bir kaç saat içinde gezip bitirebileceğiniz kadar ufak bir yer. Burada Noel pazarlarını takip etmek isterseniz İnfodan bir harita edinmenizde yarar var veya bazı duvarlarda veya direklerde Noel Pazarlarını işaret eden tabelalar asılmış onlara bakarakta Pazarları bulabilirsiniz. Colmar’da kurulan Noel pazarlarını Place des DominicainsPlace Jeanne D’Arc, Place de l’Ancienne Douane, Koïfhus ,Petite Venise ve  Place de la Cathédrale’de civarında bulabiliyorsunuz. Bölgede 6 tane Noel Pazarı kurulmuş ve onların yanından geçerken küçük kasabayıda nerdeyse bitirmiş olursunuz. Buradan Egugisheim’a geçiyoruz. Eugisheim Colmar’a 10 dk uzaklıkta çok şirin bir kasaba mutlaka uğramalısınız. Eguisheim Yazısını okumak için tıklayın.

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × four =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>