Gezente.com

Hofburg (Viyana Kraliyet) Sarayı

Hofburg Sarayı
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Viyana Kraliyet Sarayı olarakta bilinen Hofburg Sarayı‘nı dışarıdan görmeye gidiyoruz. 13. yy dan beri Avusturya hükümdarlarına ev sahipliği yapan Hofburg Sarayını detaylı dolaşmak isterseniz ücretli rehberli turlara katılabiliyorsunuz. Bizim Viyana’da sadece 2 günlük çok kısıtlı bir zamanımız olduğundan 3 büyük saraydan Schönbrunn sarayını gezmeye zaman ayırabiliyoruz bu nedenle Hofburg Sarayını sadece dışarıdan görebileceğiz.

Saray kompleksi aynı zaman da Doğa Tarihi Müzesi ve Museum Quarter‘a da yakın. Bu bölgede bir çok yapıyı birbirine çok yakın görme imkanınız olabiliyor.

Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı

Habsburg hanedanının kışlık sarayı olarak kullanılan Hofburg Sarayı içinde Franz Josef ve eşi Kraliçe Elizabet (Sisi) ‘inde eşyaları sergileniyor. Hofburg Sarayı’nı internetten de bilet alarak ziyaret edebiliyorsunuz. Biletleri ise buradan alabilirsiniz.

Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı

İmparatorluk Saraı içinde Sisi Müzesi, gümüş koleksiyonunu da görmek mümkün.”Ekmek bulmassanız pasta yiyin” sözünün sahibi olan  Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’te bu sarayda Maria Teresa‘nın kızı olarak doğuyor. Daha sonra 14 yaşında Fransa veliahtı XVI. Louis ile evleniyor. Fransız Devrimi esnasında ise “Vatan hainliği” ile suçlanarak giyotinle idam ediliyor. Yaşamı ihtişam içinde geçen bir Prenses ve sonrasında bir Kraliçe olarak hayatına devam eden Maria Antoinette için hayatın sonu pekte güzel olmuyor ne yazıkki.

Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayına kadar geldiyseniz burada Spanische Reitschule (İspanyol Binicilik Okulu) bulunuyor.

Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayının bahçesinde oturup bir süre sarayı izliyor ve içinde dönen entrikaları konuşuyoruz. Buralarda gezmek bir döneme damgasını vuran bir kraliçenin sarayının bahçesinde ondan yüzyıllar sonra aynı yerde olmak çok güzel bir duygu. Sarayın bahçesinde oturduktan sonra buradan ayrılıp hemen yakındaki Doğa Tarihi Müzesine doğru yürüyoruz.

 

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − five =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>