Gezente.com

Demel Pastanesi ve Çikolata Alışverişi-Viyana

Demel Pastanesi
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Viyana‘da yavaş yavaş akşam olmak üzere ve biz Belvedere Sarayından alışveriş yapmak için şehir merkezine dönüyoruz.  Viyana’da alışveriş yapabileceğiniz yerler; Naschmarkt, Schwedenplatz, Brünnenmarkt… Buralardan neler alabilirsiniz Sisi ile ilgili eşarplar, çeşitli çantalar, bardaklar vs , Gustov Klimt baskılı hediyelikler vee Çikolataaaaa :)  Buraya gelmeden önce bir çok kişi bana Viyana’dan bolca çikolata almamı söylüyor ben de her gittiğim ülkeden çikolata almaya bayıldığım için tavsiye edilen yerlere gitmeye karar veriyorum. Buranın en popüler çikolatası ise Mirabell’in ürettiği “Echte Salzburger Mozartkugel” kısaca Mozart çikolataları.  Ben de şehirde bolca bulunan dükkanlardan birine giriyorum alışveriş yapmak için.

Viyana'da Çikolata Alışverişi

Viyana’da Çikolata Alışverişi

Mozart Çikolatalarını ilk üreten kişi ise; Paul Fürst, badem ezmesinin içini pralin kreması ile doldurup bir çubuğa takarak çikolataya bulayıp bu çikolataları ortaya çıkarıyor. Ben marzipanlı bu tarz dolgulu çikolataları çok sevmiyorum acı geliyor bana badem ezmesi ama bu alışverişte çokta dikkat etmeden bazılarını marzipanlı alıyoruz. Neticede içini yiyemesem de dolgusuz çikolataları güzel. Siz de benim gibi sevmiyorsanız bunlardan almayın derim. Çikolata dükkanında çeşit çeşit gofletler ve çikolatalar bulunuyor bazıları açık bazıları paketli biz de farklı çikolatalardan bolca alıyoruz. Gofletlere ise bayılıyoruz inanılmaz lezzetliler mutlaka deneyin derim. Stephansdom kilisesinin yakınlarında bunlardan satan bir yer var. Wanner markalı wafflelar’ı beğeniyoruz. Fındıklısı oldukça güzel. çikolatalar 2 euro dan başlıyor,10 euroya kadar da değişiyor, bir kaç çeşit kutu alıp 24 euro ödüyoruz.   Çikolataların içinde bu kadar vakit geçirince canımız tatlı çekiyor.

Viyana'da Çikolata Alışverişi

Viyana’da Çikolata Alışverişi

Viyana’da tatlı yemek için en popüler yerlerden biri Hotel Sacher diğeri ise Demel Pastanesi. Biz önce Hotel Sacher’a gidiyoruz kapısında uzun bir kuyruk var. Akşam geldiğimizde de kapanmıştı yine girememiştik, kuyrukta biraz bekliyoruz o sırada eşim Demel’e gidelim diyor belki orası daha sakindir diyor.

Hotel Sacher

Hotel Sacher

Hotel Sacher

Hotel Sacher

Hotel Sacher

Hotel Sacher

Biz de Demel Pastanesi’ne gitmeye karar veriyoruz. Oraya vardığımızda da uzun bir kuyrukla karşılaşıyoruz. Yaklaşık 20 dakika kadar bekledikten sonra üst kata çıkıyoruz. Pastanenin mutfağı camlı alanda kurulduğundan beklerken onları izleyebiliyorsunuz. Böyle açık mutfaklara bayılıyorum yediklerimiz hijyenik mi diye düşünmeden edemiyoruz çünkü, bu sayede temizliğinden emin olabiliyorsunuz. Keşke daha çok yer böyle olsa…

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Pastanede sıra beklerken bir de içeriye göz atalım diyoruz. Girişte satış kısmında çeşitli hediyelik eşyalar ve bolca çikolata var :)

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi şu an Türk işletmecilerin elinde olan aslında İmparatorluk Pastanecisi. Demel’in kuruluşu 1786 yılında bir pastacı çırağı olan Ludwig Dehne’nin Viyana’ya gelmesiyle ve burada tatlılar yapmasıyla başlıyor. Pastane daha sonra 1857 yılında pastane üretim ustalarından biri olan Christophe Demel tarafından devralınıyor ve şuan Türk işletmecilerin sahip olduğu Do&Co şirketi alana kadar da bir kaç kez el değiştiriyor. Buranın ünlenmesi de Kraliyetin yaptığı pastaları çok beğenmesi ve kraliyete üretim yapan sayılı firmalardan iri haline gelmesiyle başlıyor. Asıl ünlü olduğu tatlı ise şüphesiz ApfelStrudel, kat kat açılmış hamur içindeki elmalı tatlı için bolca turist ağırlıyor burası. 

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Biz de nihayet sıra bize gelince yukarı çıkıyoruz ve dört kişilik bir masaya oturup sipariş veriyoruz. İçerinin dekoru oldukça hoş görünüyor.

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Sachertorte, Nusskaffeetorte, Annatorte, Apfelstrudel ve 4 kahve bir süre sonra geliyor. Burada Melange kahvesi de meşhur ondan da tadıyoruz. 4 kişilik bu masa için toplamda 36,50 euro ödüyoruz. Tatlılar 4-5 euro arası kahveler de 5 eurodan başlıyor. Tatlıları isterseniz tatlı büfesine gidip oradan da sipariş vererek alabiliyorsunuz.

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Viyana’da Apfelstrudel ve Sachertorte inanılmaz popüler hatta Sachertorte için Hotel Sacher ile mahkemelik olmuşlar ilk biz bulduk bu tatlıyı diye. Ama ben büyük hayal kırıklığı yaşıyorum. İstisnasız kime sorduysak herkes burayı çok methetse de ben tatlıları beğenmiyorum. Hatta hiç birimiz beğenmiyoruz. Bu kadar abartılacak bir şey yok hem de hiç yok. Apfelstrudel’in ise Pragta çok daha güzelini Kavarna Slavia da yemiştik. Şurada yazısı da var.

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi

Demel Pastanesi – Apfelstrudel

Bana kalırsa turistler arasında gereksiz yere meşhur olmuş bir pastane, bir daha gitmem, gereksiz pahalı, gereksiz bekleyiş ve sonuç hüsran. Bu olumsuz duygularımı yazının sonuna sakladım çünkü herkes aynı fikirde olmayabiliyor. Deneyimlemek isterseniz uzun bir sıra beklemeyi de göze almalısınız.  :)  Demel Pastanesinden ayrılıp Viyana sokaklarına geri dönüyoruz.

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 3 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>