Gezente.com

Astronomik Saat Kulesi (Astronomical clock) Prag

Astronomik Saat Kulesi
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Prag‘ın en turistik meydanı Old Town (Eski Şehir) ‘dayız. Old Town’da da sanırım en çok ziyaret edilen, en popüler mekan Prag Astronomik Saat Kulesi (Astronomical Clock). Neredeyse tüm Prag fotoğraflarında görülen Avrupanın en büyük ve ilginç Saat Kulesi’ni biz de çok merak ettiğimizden Barut Kulesi’nden sonra soluğu Saat Kulesi’nin önünde alıyoruz. (Saat kulesi hakkında bir çok bilgiye web sayfalarından ulaşabilisiniz ) Astronomik Saat 15.yy sonlarinda Charles Üniversitesi’nde profesör olan Hunus usta tarafından yapılmış. Astronomik Saat, 12 saat dilimini ve 12 burcun sembollerini taşıyor. Ayrıca Güneş’in, Dünya’nın ve Ay’ın konumlarını gösteriyor. Saatin sağ ve sol tarafında ikişer tane olmak üzere 4 küçük heykel bulunuyor.

Astronomik Saat Kulesi

Astronomik Saat Kulesi üstündeki heykeller

Elinde ayna tutan kibiri, altın kesesi tutan cimriliği, mandolin tutan ve Türk’lere benzetilen heykel zevki ve sefayı, iskelet ise ölümü temsil ediyor. Saatin altında ise 4 kukla daha bulunuyor bunlar; bilim, adalet, astronomi ve eğitimi temsil ediyor. Saatin dış tarafındaki rakamlar ise İbranice ve bu Babil saatini gösteriyor. Saat Kulesi Old Town’da Yahudi Mahallesi yakınlarında bulunduğundan Hunus Usta’nın saati yaparken Yahudilere de bir sevgi işareti olarak bu yazıları eklediği düşünülüyor. Saatin üst kısmı ayları gösterirken alt kısmı ise zamanı gösteriyor. Saatteki mavi kısım gökyüzünün sonsuzluğunu kahverengi kısım ise yeryüzünü temsil ediyor.

Astronomik Saat Kulesi

Astronomik Saat Kulesi

 

Astronomik Saat Kulesi

Astronomik Saat Kulesi

  Saat gerçekten olağan üstü detaylara sahip, daha önce hiç bu kadar detaylı bir saat görmemiştim, Belediye binasının yan tarafında bulunan görkemli saat kulesinde asıl show ise her saat başı yaşanıyor. Önce saat başına yaklaştıkça saat kulesinin etrafında muazzam bir kalabalık oluşuyor ve herkes gösteriyi beklemeye başlıyor. Herkes gibi biz de merakla bekliyoruz. Saat başı gongu çaldığında ise iskelet elindeki zili sallamaya başlıyor zil ise kuledeki çana bağlı ve sürekli bir çan sesi duymaya başlıyoruz bu arada iskelet dünyadaki zevki sefanın bitip herkesin sonunda öleceğini anlatmak istercesine evet şeklinde başını sallıyor.
Diğer heykeller ise hayır anlamında başını sağa sola sallıyor. Bu arada saatin üst tarafında açılan bir pencereden İsa’nın 12 havarisi sırayla geçerek halkı selamlıyor. Bu kısa gösteri ise en üstteki altın renkli horozun ötmesiyle son buluyor. İzlemesi son derece keyifli bir gösteri daha son bulunca biriken kalabalıkta yavaş yavaş dağılmaya başlıyor.

Astronomik Saat Kulesi

Astronomik Saat Kulesi

  Saatin bu muhteşem özellikleri dışında ise hüzünlü bir hikayesi var. Hunus usta Kral tarafından sipariş edilen bu saatin yapımını bitirdikten sonra Saat dünya çapında özellikle Avrupa’da büyük üne kavuşuyor. Bir çok ülke kralı da Hunus ustaya tekliflerde bulunuyor. Bunu duyan kıskanç Prag kralı ise saati bir başkasına daha yapmasın diye Hunus ustanın gözlerine mil çektirerek onun kör olmasına neden oluyor. Hunus usta ise yaptığı bu inanılmaz saat karşısında gördüğü bu hakaret üzerine kendini saate asarak intihar ediyor. Saatin ustası yaşama veda ederken de bu olay sonucunda saat bozuluyor ve bir daha uzun süre onu kimse çalıştırmayı başaramıyor. Yaklaşık 50 yıl sonra saati çalıştırmayı başaran başka bir usta bulunuyor ve o günden sonra sürekli bozularak bu günlere kadar geliyor.

Hunus ustanın hüzünlü hikayesini duyup etkilenmemek mümkün değil ama yaptığı eseri de büyük bir hayranlıkla izliyoruz. Saat kulesi gösterisini izledikten sonra kulenin tepesinden aşağıya bakanları da görünce biz de Old Town’u ve Staromestske Namesti Meydanı yukarıdan izlemek için Saat kulesine çıkmaya karar veriyoruz.  Old Town Hall Tower  6 yüzyıl boyunca şehre egemen olmuş bir yapı. Masif prizmatik kulesi 14. yüzyılda tamamlanıyor. Astronomik saat ise  1410 yılında daha sonradan güney tarafına yerleştiriliyor. Kule 69.5 metre yüksekliğinde, kuleye 2 asansör ile çıkılıyor. İlk asansör 3. kata kadar geliyor buradan sonra isterseniz merdivenlerle isterseniz de diğer asansöre binerek Kulenin en tepesine çıkabiliyorsunuz.

Astronomik saat kulesi bileti

Astronomik saat kulesi bileti

Önce biletlerimizi alıyoruz (Giriş kişi başı 120 czk yaklaşık 14.50 tl ). Daha sonra asansör kuyruğuna giriyoruz. Burada da 2 adet asansör var onlarla hızlıca yukarı çıkabiliyorsunuz. Asansöre binmeden aşağıya inerseniz burada wc ler bulunuyor. Ücretli yazıyordu ama biz kimseyi görmedik kapıda.

Astronomik Saat Kulesi Asansör Sırası

Astronomik Saat Kulesi Asansör Sırası

Asansörle yukarı çıktıktan sonra merdivenlerle karşılaştık. Önce merdivenlerden çıkmaya yeltendik ama sonra aklıma üst kata çıkan bir asansör daha olduğu geldi meğer düğmesine basında iniyormuş aşağıya. Oval camdan yapılmış diğer asansöre binerek en üste çıkıyoruz nihayet.

Astronomik Saat Kulesi Hatırası

Astronomik Saat Kulesi Hatırası

Burada bir makine var içine para atıp diğer taraftanda yuvarlak madeni para biçimli metali içine atıp kolu elle çeviriyorsunuz size kulenin veya Prag şehrinin basılı olduğu bir  baskı veriyor. Otomatik olanlarından bir çok şehirde görmüştük ama elle çevrileni ilk kez burada görüyorum.

Astronomik Saat Kulesi'nden Prag manzarası

Astronomik Saat Kulesi’nden Prag manzarası

Daha sonra şehri panoramik görebileceğimiz kulenin terasına çıkıyoruz. Staromestske Namesti Meydanı, Tyn Kilisesi (Church of Our Lady before Týn), Prag kalesi, otelimizin yakınlarındaki TV kulesi gibi bir çok tarihi bina ve tüm Prag olanca güzelliğiyle ayaklarımızın altına serilmiş gibi görebiliyoruz.

 Staromestske Namesti Meydanı ve Tyn Kilisesi

Staromestske Namesti Meydanı ve Tyn Kilisesi

Astronomik saat kulesi manzarası

Astronomik saat kulesi manzarası

Astronomik saat kulesinden Prag Kalesi manzarası

Astronomik saat kulesinden Prag Kalesi manzarası

Hemen aşağıya bakınca ise saat başı çalan astronomik saat için toplanmaya başlamış turist kalabalığı ve meydandaki faytonları görüyoruz. Şahane bir manzarası var saat kulesinin yukarı çıkıp Prag şehrini izlerken hayallere dalmamak mümkün değil.

Astronomik saat kulesi manzarası

Astronomik saat kulesi manzarası faytonlar ve yemek yemeğe karar verdiğimiz restorant

Saatin çalmasını bekleyen kalabalık

Saatin çalmasını bekleyen kalabalık

Saat kulesinden bolca fotoğraf çekip güzel Prag manzarasını izledikten sonra aşağıya iniyoruz. Saat kulesinin hemen yan tarafı  Eski Şehir Belediye Sarayı ( Staroměstská radnice ) 14. yy ait asıl binaya  yıllar içinde yan yana binalar birleştirilip Belediye Sarayı genişletiliyor.. 2. Dünya Savaşı’nda büyük zarar gören bina, daha sonra ciddi bir restorasyondan geçiriliyor. Şuan da ise Sarayın içindeki eski toplantı salonlarına her saat başı rehberli turlar düzenleniyor. Şapel, yeraltı mahzeni ve salonları içeren rehberli turlar 100 czk.( yaklaşık 12 tl)

 Eski Şehir Belediye Sarayı ( Staroměstská radnice )

Eski Şehir Belediye Sarayı ( Staroměstská radnice )

Astronomik saat Kulesi yan tarafı

Astronomik saat Kulesi yan tarafı

Saat kulesi Staromestske Namesti Meydanında bulunduğundan kuleden indikten sonra meydanı dolaşmaya karar veriyoruz. Meydan gezintimizi ise bir sonraki yazıda paylaşacağım. Şimdilik herkese mutlu bir hafta diliyorum.

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

One Comment

  1. Ömercan Dinç

    30 Ağustos 2017 at 11:28

    Prag Astronomik Saat kulesi kesinlikle gidilip görülmesi gereken önemli bir eser.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − 3 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>