Gezente.com

Golden Horse Man (Goldener Rıeter) Dresden

Goldener Rieter
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

August köprüsünü geçtikten sonra Dresden şehrinin  İnner- Neustadt kısmına geliyoruz. Köprüden çıktıktan sonra sol tarafta altın atıyla Kral güçlü August’un heykeli Goldener Rieter bizi karşılıyor. Dresden halkı çok sevdikleri Kral August’a şükranlarını sunmak için bu heykeli yaptırıyor. Bu anıt Dresden’in en ünlü anıtı olarak kabul ediliyor. 1736 yılında yapımı tamamlandıktan sonra heykelkin açılışı yapılıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında zarar görmemesi için sökülüyor ve daha sonra 1956 yılında yeniden tadilattan geçirilerek eski yerine yerleştirilip açılışı yapılıyor. Heykelin en ilginç özelliklerinden biri ise Kral August’un atını yıllar önce fethetmeyi çok istediği Polonya’ya doğru çevirmiş ve o yönü gösteriyor olması.

Goldener Rieter

Goldener Rieter

Goldener Rieter

Goldener Rieter

Goldener Rieter

Goldener Rieter

 

Altın varaklı bu heykel gözümü alıyor doğrusu. Martin Luther Platz yakınlarındaki bu heykeli Dresden’de İnner- Neustadt kısmına geçerseniz mutlaka görün derim. Buradan Martin Luther Platz’a yolumuzu çeviriyoruz ama içeri giremediğimiz için Dresden’de bence kaçırılmayacak yerlerden biri olan Kunsthofpassage gitmeye karar veriyoruz. Bu ilginç pasajı bir sonraki yazımda paylaşacağım. Mutlu haftalar herkese..

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight − 4 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>