Gezente.com

Eiffel Tower’dayız…/ Part 1

DSC_0375
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Pont Alexandre III‘ten yürümeye devam ediyoruz, Les İnvalides‘in bahçesinin yanından geçiyoruz. Burası askeri amaçlı yapılmış bir bina içeri girmek istiyoruz ama kapıdaki asker saat itibariyle kapandığını söylüyor. İçeride görülmeye değer İnvalides şapeli var, vaktiniz varsa girip görmenizi öneririm. Biz de Eiffel Tower‘a doğru yürümeye başlıyoruz uzun bir bahçesi var önce karşımıza önünde ufak heykeller olan bir anıt çıkıyor.

Eiffel Tower's garden

Eiffel Tower’s garden

 

 

Çiçek açmış ağaçların arasından yürürken Eiffel Tower’ı uzaktan görüp heyecanlanmaya başlıyoruz. Milyonlarca insanın her yıl ziyaret ettiği bu kuleyi nihayet biz de yakından görme fırsatını yakalayabiliyoruz. Bugün aslında niyetimiz kuleye çıkmak yönünde iken benim uzun zamandır düşündüğüm kulenin önünde Time Lapse çekme fikrim ağır basıyor. Hem piknik yaparız hem de Time Lapse çeker akşam her saat başı ışıklandırılan Kuleyi de Parislilerin yaptığı gibi çimlerin üzerine yayılarak izleriz diye düşünüyoruz.

Eiffel Tower

Eiffel Tower

Eiffel Tower

Eiffel Tower

Eiffel Tower

Eiffel Tower

Eiffel Tower

Eiffel Tower

Eiffel Tower

Eiffel Tower

 

Yeşil çimenleri görünce hemen aldığımız piknik malzemelerini ve Laduree‘den aldığımız macoronları çıkarıyoruz. ( Piknik ve Laduree’yi yazdığım yazı burada)  Bir yandan Time Lapse için makinemi ve tripotumu ayarlıyorum ve zaman ayarlı olduğundan kumandasında gerekli ayarları yapıyorum. Time Lapse için çekim başlamışken bizde gün batımında Eiffel Tower’ı izlemeye başlıyoruz. Haziran başında olduğumuz halde güneş batar batmaz hava aniden soğumaya başlıyor, hava sıcaklığı oldukça düşüyor ve gerçekten çok üşüyoruz. Akşam güneş battıktan sonra Eiffel’de her saat başı ışık gösterisi başlıyor. Önce 3. katın üzerinden lazer gösterisi sonrada kısa süren tüm kulenin ışıl ışıl yanıp sönen ışıkları tam bir görsel şölen oluşturuyor bizim için. Sizin için bir de video çektik onuda aşağıda izleyebilirsiniz.

Eiffel Tower’da Işık Şöleni from gezentecom on Vimeo.

Eiffel Tower

Eiffel Tower

 

Eiffel ve gece ışıklandırması

Eiffel ve gece ışıklandırması

Time Lapse için yüzlerce kare çektikten sonra eşyalarımızı da topluyoruz. Gece ışık gösterisinin de bitmesiyle hava inanılmaz soğumuş oluyor akşam saat 22.00 sıralarında Eiffel Kulesine çıkmak için havanın çok soğuk olduğuna karar veriyoruz. Time Lapse çektiğim kısa video’yu buradan izleyebilirsiniz.

Paris’te bulutların dansı.. from gezentecom on Vimeo.

Yarın yeniden gelmek üzere eşyalarımızı toplayıp otele dönüyoruz. Eiffel Kulesi tarihi ve manzarasını ise bir sonraki yazıda yayınlıyor olacağım. Herkese mutlu haftalar..

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + 14 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>