Gezente.com

Ladurée, Macaronlar ve Eiffel önünde piknik keyfi..

laduree
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

LaduréeLouis Ernest Ladurée  tarafından 1862  yılında kurulmuş bir fırın. 130 yıl boyunca tek bir şube ile satışlarına devam etmişler. David Holder tarafından satın alındıktan sonra ise sınırları Paris’i aşmış ve macaronları ile  ünlü bir marka haline gelmiş.

Laduree

Laduree

Her mağazası birbirinden farklı dizayn edilmiş ve sonbahar ve ilkbahar aylarında mevsim meyvelerine göre yeni ürünler ekleyerek çeşitlerini artırmış. Mağazaları öylesine renkli ve macaronları öyle lezzetli ki bir tane yemek sizi asla kesmiyor ve alışkanlık haline geliyor. Uzun yıllar sadece yurt dışına gidenlerin tadabildiği bu muhteşem lezzet İstanbul’da  Bebek ve İstinye Park’ta şubelerini açarak bizimde ayağımıza kadar geldi. 2010′da anlaşmaları bitince iki şubeside kapanan Ladurée bizleri büyük hayal kırıklığına uğratmışti neyse ki İstinye Park’ta 2013 ‘te yeniden açılarak özlediğimiz lezzetin yeniden bizlerle buluşmasını sağladı.

Laduree ve Macaron dan pasta

Laduree’de ve Macaron dan pasta

Ben Macaronu ilk kez Paris’te ki bu gezimiz sırasında Ladurée mağazasında tadıyor ve gerçekten bayılıyorum. Önce sıraya giriyor bir süre bekliyoruz, bu süre içinde hangisinden almalıyız diye karar vermeye çalışıyoruz.  Burada sistem şu şekilde çalışıyor tezgahın arkasındaki kıza hangilerinden istediğinizi söylüyorsunuz, başka bir kız siparişi hazırlarken ürün fişi kasaya gidiyor sizde kasaya geçip ödemenizi yapıyorsunuz bu sırada siparişiniz hazırlanıp kasaya geliyor, yoğunluğa karşı oldukça güzel bir sistem kurmuşlar.

Laduree ve muhteşem ürünleri

Laduree ve muhteşem ürünleri

Kendimize bir kaç çeşit macaron, ıspahan ve  religieuse alıyoruz. Religieuse yaklaşık 6.70 , ıspahan 7.20 euro.. oldukça pahalıda olsalar Paris’e kadar gelipte Ladurée’den macaron yemenin tadına paha biçilemez.

Laduree

Laduree

Laduree

Laduree

Biz paketimizi alıp yol üzerinde bir de markete uğrayıp Eiffel önünde piknik yapmak için içecekler, sadviçler, bisküvüler, reçeller gördüğümüz her şeyi alarak yola devam ediyoruz.

Eiffel, macaron ve piknik keyfi

Eiffel, macaron ve piknik keyfi

 

Eiffel, Macron ve piknik keyfi

Eiffel, Macaron ve piknik keyfi

 

Eiffel, Macron ve piknik keyfi

Eiffel, Macaron ve piknik keyfi

 

Eiffel, Macron ve piknik keyfi

Eiffel, Macaron ve piknik keyfi

Eiffel ve gece ışıklandırması

Eiffel ve gece ışıklandırması

Eiffel kulesi‘nin önündeki parkta tüm Paris’liler gibi yayılıp piknik yapmanın ve akşam olduğunda Eiffel‘in her saat başı yapılan ışık gösterisinin tadını çıkartıyoruz. Hava soğuk olsa da macaronlar ve Paris bir harika…

 

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 16 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>