Gezente.com

Viyana’dan Budapeşte’ye Tren ile Nasıl Gidilir?

Viyana Tren İstasyonu
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Bu sabah Viyana‘dan tren ile Budapeşte‘ye gidiyoruz. Yolculukla ilgili bilgiler vermeden önce, tren ile seyahat hakkında çok ama çok fazla soru geliyor bunun hakkında bilgi vermek istiyorum. Prag’tan Viyana’ya tren ile nasıl geldiğimizi buradaki  yazımda anlatmıştım. Yine öncelikle tren ile seyahat öncesinde neler yapıyoruz bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum. Budapeşte’ye gelmeye karar verdiğimiz zaman Viyana’dan geçeceğimiz belli olunca ve ben de en sevdiğimiz seyahat şekillerinden biri olan treni tercih ediyorum.

Viyana Metro

Viyana Metro

İnternetten konu hakkında çok fazla yazı bulamayınca öbb’nin web sayfasından kendilerine mail atıp internetten tren bileti alıp alamayacağımı soruyorum. Budapeşte tren işletmeleri online alınan bileti okutacak ekipmana sahip değil bu nedenle aldığınız bileti bastırmanız gerekiyor diye bir cevap alıyorum. Bunu da Viyana’dan trene binmeden önce makinelerden yapabiliyormuşuz. Sabah ilk tren 07:12 de ve 09:50′de Budapeşteye ulaşıyor. Tren biletlerini genellikle seyahatinizden 2 ay öncesinden internetten alabiliyorsunuz. Ben de biletlerimi online alıyorum ve bana gönderilen kod numarasını telefonuma kaydediyorum.  İnternetten bilet işlemleri yaptıktan sonra şöyle bir bilgilendirme sayfası çıkıyor.

“Thank You for Your Order!

We have sent a booking confirmation to ……

This is how you get your ticket

Collect Ticket

You receive a collection code which you can use to collect your ticket from all ÖBB self-service machines or ÖBB ticket offices in Austria.

In Austria, you can pick up your ticket in either one of two ways: by entering your pick-up code in one of ÖBB’s ticket vending machines, or by presenting the pick-up code at one of the company’s manned ticket counters. This is free of charge at the ticket vending machines, and subject to a charge of € 1.00 at the manned ticket counters. Your ticket will be ready and waiting for you to pick up in just 15 minutes from now.”

Viyana Tren İstasyonu

Viyana Tren İstasyonu

Sabah yine erkenden metro ile Wien Hauotbahnhof tren istasyonuna geliyoruz. Collection Code yazan kısımdaki kodu Viyana’da trene binmeden önce bilet satın aldığımız makineye giriyoruz o da bize biletlerimizi basılı olarak veriyor. Böylece hem daha ucuza bilet almış oluyoruz, hem de yer var mı yok mu diye düşünmeden seyahatimize rahat bir şekilde başlayabiliyoruz. (Bilet kişi başı 19 eurodan başlıyor ve fiyatlar değişebiliyor)

Budapeşte Tren Bileti

Budapeşte Tren Bileti

İstasyona gelince Peronumuzu bulup treni beklemeye başlıyoruz.

Viyana Tren İstasyonu

Viyana Tren İstasyonu

Viyana Tren İstasyonu

Viyana Tren İstasyonu

Viyana Tren İstasyonu

Viyana Tren İstasyonu

Tren yolculuğu yaklaşık 3 saat sürüyor. Hepimiz çok yorgun olduğumuz için dinleniyoruz. Yolculuk sorunsuzca geçiyor, tren de biraz dinlendikten sonra kahvelerimizi içip Budapeşte planımızı da gözden geçirmiş oluyoruz.

Budapeşte tren istasyonu

Budapeşte tren istasyonu

Yolculuğumuzun sonunda Budapeşteye ulaşıyoruz. Tren istasyonu oldukça eski olsa da kendisine göre bir tarihi dokusu var ve bu dokuyu seviyoruz. İlk işimiz önce para çekip sonra metro bileti alarak otelimize gitmek olacak ama burada size bir kaç bilgi vermek istiyorum. Biz Budapeşteye ulaştığımızda savaştan kaçan mültecilerin tren istasyonunda heryere bir karton sererek yattıklarını görüyoruz. Biz para çekmek için Atm’lere doğru yönlenince bir kaç tanesi bizi takibe başlıyor. Burada başımıza bir iş geleceğini anlayınca biz bavullarla kendimizi daha güvenli bulduğumuz bir yerde beklemeye başlıyoruz. Eşim de diğer arkadaşımızla para çekmeye daha güvenli bir yere bakmaya gidiyor. Arkalarına takıldıklarını görüyoruz ve muhtemelen parayı çalmak yada Atm’lere kopya cihazı yerleştirilmişse onun için gittiklerini düşünüyoruz. Uzun süre bekledikten sonra nihayet geliyorlar. Tren istasyonun güvenli bulmadıkları için dolaştıklarını söylüyorlar. Budapeşte bize ilk anda hiç ama hiç güvenli gelmiyor ve hemen otele gitmek istiyoruz. Birer metro bileti alarak otele doğru yola çıkıyoruz.  Seyahat boyunca dikkat etmeniz gerekenleri ise sonraki yazılarımda paylaşıyor olacağım. Herkese mutlu haftalar.

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × one =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>