Gezente.com

Vatikan’da Papa Nasıl Seçiliyor?

piazza-san-pietro-5
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Biliyorsunuz son günlerde Papa‘nın istifa etmesi ve yeni Papa seçilmesi sürecinde Vatikan gündemden düşmedi. Kiliselerde yaşanan taciz davaları iyice ortalığı karıştırınca Vatikan ve Papa kelimelerini çok sık duymaya başladık. Bende bununla ilgili bir yazı yazmak istedim. Papa nasıl seçiliyor öncelikle bundan bahsetmek istiyorum. Papalık seçimlerinde esas olan seçilecek Papa’nın seçen çoğunluğun üçte ikisinden fazla oy almasıdır. Papa seçimi öncesi kardinaller Sistine Şapeli‘ne girer “extra omnes“ işi olmayan dışarı denir.

 

Piazza San Pietro

Kapı arkalarından kilitlenir ve Papa seçilene dek açılmaz. Kardinallerin toplanmasına “Konklave“ deniyor bunun anlamı ise “bir anahtarla kilitlendi“ dir. Piazza San Pietro

Bu süreçte eğer kardinaller oy birliğine varamamışsa her sayım sonrası Sistine Şapeli’nin bacasından siyah dumanlar çıkıyor. Bu henüz Papa seçilemedi anlamına geliyor ve dışarıda toplanmış halk bu esnada bağırarak onları eleştiriyor.

Sistine Şapeli

Bu geleneğin ortaya çıkış hikayesi ise şöyle 13. yy da Papa seçimleri aylarca uzayınca halk kardinalleri Sistine Şapeli’ne kilitlemiş sadece yiyecek verilmesini sağlamış seçim sağlanamayınca Şapelin çatısını sökmüş yağmur ve soğukta kalırlarsa Kardinaller daha hızlı sonuca ulaşır diye düşünmüşler.

Sistine Şapeli

Tarihte ki en uzun süreç ise 3 yıl, 3 sene boyunca bir türlü Papa seçilememiş. Şapele kapatılan Kardinaller eğer oy birliğine varır ve Papayı seçerlerse seçim kağıtları sobaya atılır ve üzerine bir kimyasal dökülür bu sırada bacadan beyaz duman çıkar. Vatikan Müzeleri

Beyaz duman Papa seçildi anlamına gelir. Meydanda bekleyen halk Papa’nın seçildiğini görünce ise sevinç nidaları atar.

Piazza San Pietro

Papalık seçimleri bu şekilde tamamlanmış olur. Geçtiğimiz günlerde yüzyıllardır uygulanan bu ritüel yine uygulandı ve yeni Papa seçildi. Katolik dünyasının yeni ruhani liderine bu zor sürecinde başarılar diliyorum çünkü bir önceki Papa maalesef istifa etmek zorunda kalmıştı. Şimdi ise yeni Papa’nın önünde evlilik dışı doğan çocuklar vaftiz edilebilecek mi, Papaz evlilikleri, çocuk tacizleri gibi oldukça zor konular çözülmeyi bekliyor.

Bu sayede yeniden Vatikan’ı hatırlamış oldum. Dan Brown‘un kitabındaki gibi heyecanlı sahneler yaşanıyor mu bilmem ama Papa’nın seçilmesi süreci bence oldukça ilginç. Umarım sizin içinde yararlı bir yazı olmuştur..

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + twenty =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>