Gezente.com

Eski Şehir meydanı (Staromestske Namesti) Prag

Eski Şehir (Staromestske Namesti) Meydanı
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Prag’a geldiğinizde ilk görmeniz gereken yerleden birisi de Eski Şehir (Staromestske Namesti) Meydanı. Eski Şehir Meydanı Wenceslas Meydanı  ile Charles Köprüsü arasında bulunuyor. Meydan Prag’ın kalbi gibi, neredeyse önemli bir çok anıt ve bina  burada. En çok ziyaret edilenlerden biri de Meydanda bulunan Jan Hus Anıtı. Jan Hus hristiyan reformcu ve teolog aynı zamanda bir papaz ve Prag üniversitesinin rektörü.

Jan Hus Anıtı

Jan Hus Anıtı

Jan Hus Anıtı

Jan Hus Anıtı

Jan Hus Anıtı

Jan Hus Anıtı


 

Jan Hus verdiği vaazlarda kilisenin dünyevi mal varlığını, din adamlarının paraya doymazlığını ve bunların çürümüşlüğünü anlatıyor. Coşku içinde dünyevileşmis olan kilisenin bir reformdan geçmesi için mücadele ediyor; yerleşmiş bir anlayış olan dini konularda Papa’nın son karar mercii olmasını reddedip, dini konulardaki otoritenin sadece İncil olduğunu ileri sürüyor. Halk tarafından oldukça ilgi gören bu vaazları zamanla Prag baş piskoposu tarafından duyuluyor ve Jan Hus önce konsillikten çıkarılıyor.

Jan Hus Anıtı

Jan Hus Anıtı

Ülke de o sırada bir karmaşa hakim ve bir süre sonra halk arasında ayaklanmalarda çıkınca Konstanz konsili tarafından Jan Hus önce tutuklanıp, öğretlerini inkar etmesi ve tüm kitaplarının yakılması kararına varılıyor. Hus inkar etmeyeceğini söyleyince de yakılarak infaz edilmesine karar veriliyor. Bunun üzerine halk ayaklanıyor sonra onun eserlerine dayanarak gelişen Hussi hareketi ortaya çıkıyor.  Bunun sonucunda ise Husçular ikiye bölünüyor aşırı husçular ve ılımlı Husçular olarak. Bir süre sonra tüm radikaller yakalanarak cezalandırılıyor. Jan Hus’un anısına yapılan heykeli ise  1915 yılında Staromestske Namesti Meydanına dikiliyor. Jan Hus’un trajik hikayesini dinleyince Eski Şehir Meydanına daha farklı gözlerle bakıyoruz. Avrupa’da bir çok önemli Meydanda hep bu tarz trajik hikayeleri duyuyoruz maalesef.


Staromestske Namesti Meydanı

Staromestske Namesti Meydanı

Eski Şehir Meydanı etrafında inşa edilen ilk evler 12. ve 13. yüzyıllarda inşaa ediliyor.  Old Town City Hall (Old Town Belediye Binası) 14. yüzyılda inşa ediliyor. Şimdilerde Prag’ın merkezi konumunda etrafı restoranlar, küçük hediyelik eşya satan yerlerle dolu ve gençlerinde buluşma mekanlarından biri haline gelmiş.

Staromestske Namesti ve Saat Kulesi

Staromestske Namesti ve Saat Kulesi

Saat kulesine çıkıp indikten sonra aniden yağmura yakalanıyoruz ama ne yağmur birden gök yarılmışçasına bir fırtına başlıyor yemek yemek için oturup sipariş bile verdiğimiz anda dışarda oturduğumuzdan önce içeri kaçmak istiyoruz, orasınında müsait olmadığını görünce siparişi iptal ettiriyor bir süre yağmurun dinmesini bekliyoruz.

Eski Şehir (Staromestske Namesti) Meydanı

Eski Şehir (Staromestske Namesti) Meydanı

Staromestske Namesti ve Saat Kulesi

Saat Kulesi ve Belediye Binası

Saat Kulesi

Saat Kulesi

Staromestske Namesti

Staromestske Namesti

Meydanda yağmurun dinmesi beklerken çok yorulduğumuzdan ve hava da aniden çok soğuduğundan fotoğrafını çekemediğim bir Tai masajı merkezine girdik. Hemen meydanda altın rengi dışı ejderha vs figürleriyle ilginç bir yerdi. Burada güzel bir tai masajı yaptırdık. Amsterdamdakine göre daha güzeldi diyebilirim. Ayaklardan sonra omuzlarada kısa bir süre masaj yaptılar ve gerçekten çok rahatlatıcı bir deneyimdi. Hepimiz o kadar mayışmıştık ki ikram ettikleri sıcak çay eşliğinde, fotoğraf çekmeyi unutmuşuz. Bu restoranların karşısında masaj merkezini görebilirsiniz. İsteyene özel odada sırt ve komple masajda yapıyorlar. Yorgunluğun üzerine çıktıktan sonra enerjimizi toplamıştık ve yağmurda biraz olsun dindiği için gezmeye devam ettik.

Meydanda ve Prag  sokaklarında aynı zamanda bir çok sokak sanatçılarını görüyoruz. Her yerde performans sergileyerek ilgi çekip para toplamaya çalışıyorlar. Sokak sanatçılarını çok seviyorum. O şehre gerçekten eğlence katan, renk katan ve yeteneklerini sergileyerek para kazanan insanlara hayranım. Şehirler bu tarz gösterilerle daha ilginç gezilebilir oluyor.

Eski Şehir (Staromestske Namesti) Meydanı

Eski Şehir (Staromestske Namesti) Meydanı Sokak Sanatçıları

Bu amcanın fotoğrafını çekerken çok eğlenmiştim, döndükten sonra eşimle konuşurken bizden sonra Prag’a giden arkadaşlarınında dikkatini çektiğini ve onların albümünde de fotoğrafını gördüğünü söylemişti. Oldukça güzel değil mi, yaşına rağmen gençlere taş çıkartırcasına bir performans sergiliyor bu arada.

Staromestske Namesti Meydanı

Staromestske Namesti Meydanı Sokak Sanatçıları

Bu sokak sanatçısını ise ilk gördüğümde Prag sokaklarında buna benzer heykeller görmeye alışkın olduğumdan önce heykel zannetmiştim. Yanından geçerken ya acaba sokak sanatçısı mı falan diye aramızda konuşup geri dönüp yakından tekrar baktığımızda anlamıştık. Genelde önlerindeki kutuya para attığımızda bize bir şov sergiliyorlar ama bu çöpçü kardeşimiz parayla ilgilenmedi. Hiç istifini bozmadan aynı şekilde durmaya devam etti :)

Sokak Sanatçıları

Sokak Sanatçıları

Bu tatlı kız ise para atmadan fotoğrafını çekmek istediğimde şemsiyesi ile önünü kapattı :) Poz vermeyi reddetti sonrasında para verdiğimizde ise beni yanına çağırdı ve elinde tuttuğu kalple birlikte bir poz çektirmeyi de kabul etti. Teşekkür edince kocaman gülümsedi ve sonrasında hemen ciddiyetine geri döndü.

Sokak Sanatçıları

Sokak Sanatçıları

 Bu tarz sanatçıların bir çok fotoğrafını çektim denk geldikçe paylaşmaya devam edeceğim. Buradan  önce Yahudi mahallesine sonrada Prag’ın en turistik mekanlarından biri olan Charles Bridge (Charles köprüsüne) doğru yürüyoruz. Dün gece halini görmüştük bugünse gündüzken fotoğraf çekip bir de tekne turu yapmaya niyetimiz var. Yahudi Mahallesi yazım ise bir sonraki post ta devam edecek. Şimdilik görüşmek üzere.

Prag hakkında sormak istedikleriniz için facebook sayfamdan veya gezente.com@gmail.com dan bana ulaşabilirsiniz. Facebooktan ve instagramdan takip etmeyide unutmayınız :)

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 9 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>