Gezente.com

St. Vitus Katedrali / Prag Kalesi’ne nasıl gidilir?

St. Vitus Katedrali
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Prag’ta Ağustos ortasında bile inanılmaz bir soğuk ve yağmuru yaşadığımız bir güne uyanıyoruz. Bugün Prag Kalesi’ni ve Franz Kafka müzesini gezmeyi planlıyoruz. Tüm gece boyu durmayan yağmur sabah şiddetini arttırmış olarak devam ediyor. Türkiye’de 40 derece sıcaklar devam ederken bizim Prag’ta 13 derece soğukta incecik kıyafetlerle üşüyor olmamız bizi gezmekten engelleyemiyor. Sabah 08:15′te otelden ayrılıyoruz. Metroya gidip A hattına binerek Malostranske durağında iniyoruz. Bu bölgeye  22 numaralı tramvayla nehrin diğer yakasına geçip Malostranské Meydanı’nda (Malostranské náměstí) inerekte ulaşabiliyorsunuz. Biz metrodan inmeden önce birisine sorup indiğimiz metro durağından yürümeyi düşünsekte aşırı yağmur yüzünden yine 22 nolu tramvaya binerek kaleye gelmeyi tercih ediyoruz.22 nolu tramvayda Prazsky hrad durağında iniyoruz.

22 nolu Tramvay

22 nolu Tramvay

Prag Kalesine gelmek için en kolay yol,  22 nolu tramvaya binerek Prazsky hrad durağında inmek. Prag Kalesine geldikten sonra Kalenin planını gösteren bir harita alıyoruz. Bu Kale planı da çok işinize yarıyor. En üstte ok ile gösterilen yerde 10. avlu da  inip 2 nolu avluya geldiğinizde orada İnfo görüyorsunuz. Buradan bilet satın alınabiliniyor. Biz de biletlerimizi buradaki infodan alıyoruz ama biz 1 nolu avludan içeri girdiğimiz için yukarıdaki bahçeleri gezemiyoruz. Aslında bunda yağan yağmurun payı büyük. O kadar çok yağmur yağıyor ki, şemsiyeler de yetmeyince çok fazla gezmek istesekte bir an önce Kale gezisini tamamlayıp aşağı inmeye karar veriyoruz. Elinizdeki biletin arkasında o biletin kapsadığı alanlar yazıyor.

Prag Kalesi

Prag Kalesi

6 farklı bilet türü var, isterseniz sesli rehberde alabiliyorsunuz extra ücrete tabi olarak.  Biz Prague Castle – Circuit A biletinden alıyoruz. Bu bilet;St. Vitus Cathedral, Old Royal Palace, exhibition The Story of Prague Castle, St. George’s Basilica, Golden Lane with Daliborka Tower, Powder Tower, Rosenberg Palace’i kapsıyor.

St. Vitus Katedrali

St. Vitus Katedrali

Kale bölgesinin her yerini gezmek istiyoruz. Kişi başı 350 czk yani yaklaşık 13 euro civarı bilet fiyatları. Bilet üzerindeki barkodu ile geçerli olan alanlara girebiliyorsunuz. Prag Kalesi yapımına 9. yy da başlanıp 11 yıl boyunca yeni binaların eklenmesiyle büyüyen gelişen ve güzelleşen bir yer oluyor. Kale Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük antik kalesi olma özelliğini taşıyor.  İlk önce görmek istediğimiz yer tüm Prag fotoğraflarımızda fonda bize güzellik katan  St. Vitus Katedrali (Katedrála Sv. Víta) Katedralin kökeni 925 yılına dayansa da ilk temelleri 1344 yılında atılıyor. Katedralin sürekli büyüyerek devam eden yapımı ise 1929 yılında son buluyor.

 St. Vitus Katedrali

St. Vitus Katedrali

Katedralin batı tarafı tamamlanmadan önce Altın Portal (Ziata Brana),Katedralin ana girişi olarak kullanılıyor. Portal üzerinde bulunan renkli mozaik ise Venedikli zanaatkarlar tarafından 14.yy’da oluşturuluyor.

 St. Vitus Katedrali

St. Vitus Katedrali

 St. Vitus Katedrali

St. Vitus Katedrali

Katedralinin ana giriş kapısı üzerinde bulunan büyük gül penceresi Frantisek Kysela tasararımı.

St. Vitus katedrali

St. Vitus katedrali

Ana kapıdan içeri giriyoruz, ilk dikkatimizi çeken şey Art Nouveau tarzında Alfonzo Mucha tarafından tasarlanan, Kiril ve Metori pencereleri oluyor. Vitraylar üzerindeki işçilik ve detaylar gerçekten muazzam görünüyor. 

 St. Vitus Katedrali

St. Vitus Katedrali

İçeride vitrayların güzelliğine dalıp büyülenmemek elde değil.

St Vitus Katedrali

St Vitus Katedrali

Eski Prag krallarının mezarı olarakta kullanılan Kilise aynı zamanda Çek ailesine ait değerli mücevherler ve hazinelerinde saklandığı yer.

St Vitus Katedrali

St Vitus Katedrali

Chancel, (Kilisede rahip ve koronun yeri) Nepomuk John adlı bir çek şehidin anıt mezarına da ev sahipliği yapıyor. İki ton gümüşün kullanıldığı ve Avusturyalı mimar Josef Emanuel von Erlach, tarafından yapılan bu anıt 1736 yılında tasarlanıyor.

St Vitus Katedrali

St Vitus Katedrali

Oldukça güzel görünen bu anıtı bir süre izliyoruz, detaylar inanılmaz bir işçilikle yapılmış.

 St. Vitus Katedrali

St. Vitus Katedrali

 St. Vitus Katedrali

St. Vitus Katedrali

Katedralin her köşesi insanı ayrı ruh haline sürüklüyor. Katedrali dışarıda hava soğukken içerinin sıcak ve aydınlık görünecek şekilde tasarlanıyor.  Eskiden insanlar okuma yazma bilmediğinden genellikle, din ile ilgili şeyleri hep heykellerle ve süslemelerle anlatma yoluna gidiliyor. Bu da etkileyici eserlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

 St. Vitus Katedrali

St. Vitus Katedrali

Katedralin içinde beni en çok etkileyen yer ise Aziz Wenceslas Şapeli oluyor.

 St. Vitus Katedrali

Aziz Wenceslas Şapeli

 Şapel Çek Cumhuriyeti’nin koruyucusuna adanmış olup Aziz Wenceslas mezarı üzerine 14.yy’da inşa ediliyor. 1.300’den fazla yarı değerli taşlar ile süslü olan şapeldeki freskler Aziz Wenceslas’ın hayatını anlatıyor. İçeriye girmek yasak kapısı önünde çekili olan bantın arkasından içeriye bakıyor ve fotoğraf çekiyorum. Freskleri inceliyorum, burası gerçekten etkileyici bir ortam. 

Şapeli de gezdikten sonra Katedralden çıkıyoruz. Kale içerisinde gezilecek bir çok yer var. 

 St. Vitus Katedrali- 3. Avludan görünümü

St. Vitus Katedrali- 3. Avludan görünümü

Prag kalesi içinde bir sonraki durağımız Vladislav Hall olacak. Sonraki yazıda görüşmek üzere iyi haftalar herkese….

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + nine =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>