Gezente.com

Saint Michel Çeşmesi

Saint Michel Çeşmesi
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Paris 5. bölge Saint Michel’de bulunan Saint Michel Çeşmesine gidiyoruz. Burası Saint German des Pres Bulvarının kesiştiği yerde Notre Damme kilisesinin çaprazında bulunuyor. Buraya RER-C ya da RER-B’nin “St. Michel-Notre Dame” ya da 4 numaralı metro hattının “St. Michel” durağında  inerek te ulaşabilirsiniz. Metro girişi ise kendinizi Pariste hissettirecek cinsten. Bu yazı tarzına ve metro tabelalarına bayılıyorum, bir çok yerde görmek mümkün.

Saint Michel Metro Durağı

Saint Michel Metro Durağı

Ayrıca bu bölge yeme içme konusunda oldukça zengin bir çok restorant bu bölgede bulunuyor. Özellikle Atilla İlhan‘ın sevgilisi Maria Misakkian ile buluştuğu söylenen  Depart Cafe tam çeşmenin karşısında bulunuyor. Çeşme 1858-1860 Yılları arasında Mimar Gabriel Davioud tarafından yapılmış çeşme dediğime bakmayın burası bir binanın yan cephesini boydan boya kaplayan bir yer, buna benzer bir çeşme Roma‘da La fontana Di Trevi bizim deyişimizle ise Aşk Çeşmesi bulunuyor.

Saint Michel Çeşmesi

Saint Michel Çeşmesi

Çeşmenin yapımında dokuz heykeltraş bulunmuş, çeşme melek Michael‘in şeytan ile mücadelesini anlatıyor. Kanatlı ejderha heykellerini   Henri Alfred JACQUEMART kendisi aynı zamanda D’Orsay müzesi bahçesindeki su aygırını yapan kişi. Anıt çeşmedeki rölyefler Noémie Constant  tarafından yapılmış. Çeşmenin ortasındaki ana figür, St Michel’in şeytanı yendiği sahnenin heykelini yapan Francisque-Joseph DURET. Bu heykelin üzerinde edurduğu kaya Félix Saupin tarafından yontulmuş.

Saint Michel Çeşmesi

Saint Michel Çeşmesi

Saint Michel Çeşmesi

Saint Michel Çeşmesi

Saint Michel Çeşmesi

Saint Michel Çeşmesi

Çeşme Parislilerin buluşma noktalarından biri, herkes burada birilerini bekliyor bir çok noktaya olan yakınlığı sebebiyle de buluşmak için mantıklı bir yer. St. Michel çeşmesinin solundan giden yol Lüksemburg Bahçesi ve Panthéon tarafına çıkıyor, yol üstünde de  orta çağ müzesi Musée de Cluny var. Sağdan giden yolsa Odéon‘a, oradan da Saint Germain Bulvarı‘na kadar uzanıyor. Burası çok merkezi bir nokta olduğundan çeşmede oldukça popüler. Bölgede bolca restoran ve bar bulunduğundan tam bir turistik cazibe merkezi. İstediğiniz fiyatta mekanlar bulmanız mümkün. Notre Damme’a kadar gelmişken Saint Michel çeşmesini görmeden dönmeyin derim. Paris’in her sokağında ayrı bir sanat eseri görmek mümkün. Biz de biraz burada fotoğraf çektikten sonra çok acıktığımız için yeme yemek üzere Atilla İlhan’ın şiirlerine mal olmuş Depart Cafe’de soluğu alıyoruz. Bir sonraki yazımda orayı anlatacağım şimdilik görüşmek üzere…

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − seventeen =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>