Gezente.com

3. Red Bull Uçuş Günlerindeydik..

DSC_0378
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Bu yıl 3. sü gerçekleştirilen Red Bull uçuş günleri dün muhteşem şovları ve birbirinden eğlenceli uçuş makinelerinin yarışmalarıyla yapıldı. Yarışmaya katılan takımları jüri üyeleri 3 kategoriye göre değerlendirdi. Uçuş mesafesi, aracın yaratıcılığı ve şovmenlik. 9 şehirden 40 takımın katıldığı yarışmada takımlar 6 metre yüksekliğinde bir uçuş iskelesinden atlayarak ufka doğru süzülüp en uzağa uçabilmek adına birbirleriyle kıyasıya yarıştılar. Çoğu iskeleden çıktığı anda sulara gömüldü. Bu eğlenceli festivalde yerimizi almak için sabah çok erken bir saatte eşimle yollara düştük.

3. Red Bull Uçuş Günü

Bostancı sahilinde düzenlenen etkinliği sahil boyunca çeşitli Red Bull standları, araçların beklediği özel alan, müzik standları süslüyordu.

3. Red Bull Uçuş Günü

Güzel bir yerden çekim yapmak ya da izlemek istiyorsanız alana erken gelmek çok önemli. 11 de başlayacağı duyurulan etkinlik için biz 9 civarında sahile gelip dolaşmaya araçları incelemeye ve fotoğraf çekmeye başlamıştık bile. Yanımıza bolca su ve yiyecek bir şeyler de aldık.

3. Red Bull Uçuş Günü

Festivalin geçmişinden bahsetmek gerekirse; İlk Red Bull Uçuş Günü 1992’de Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılmış. Çeşitli ülkelerde 300 bin civarı izleyici sayısına ulaşan 100′e yakın gösteri yapılmış. Dünyada izleyici sayısı git gide artmış. Bu alandaki dünya rekoru Almanya‘nın Mainz kentinde 28 Mayıs 2012′de gerçekleştirilen etkinlikteki 69,79 metrelik uçuşuyla Don Canallie‘ye ait.

3. Red Bull Uçuş Günü

3. Red Bull Uçuş Günü

Biz alana oldukça erken geldiğimizden etkinlikleri en başından, hazırlıklarıyla izleme imkanına sahip olduk. Sunuculuğunu Ayça Şen, GevezeYunus Günçe ve Berat Tunç‘un, jüri üyeliğini ise  Burcu KaraÖzge ÖzberkKıvanç Kasabalı ve Sedef Avcı‘nın da aralarında bulunduğu 20 jüri üyesinin yaptığı yarışma, önce Flying Bulls paraşüt ekibinin helikopterden atlayarak yaptıkları muhteşem bir şovla başladı. Daha sonra ise takımlar önce dans şovlarını yapıp uçuşa geçtiler. Daha doğrusu uçmaya çalıştılar zira bizim gördüğümüz daha platformdan çıkar çıkar Marmara denizinin sularıyla buluşmalarıydı.

3. Red Bull Uçuş Günü

DSC_0378

3. Red Bull Uçuş Günü

Aşağıda Flying Bulls paraşüt ekibinin gösterisini çektiğim videoyu izleyebilirsiniz.

Her takımın kendine özgü bir mesajı vardı benim en çok sevdiklerim Angara Börds, Avatar ve  Martin Lüfer King oldu. ODTÜ öğrencileri Mustafa Eser, Sertaç Altınok, Özgün Savaş ve Başar Süer‘in tasarladıkları “Angara Börds” uçuş makinesi ise 30 metreyle Türkiye rekorunu kırdı. Yarışmada dağıtılan ödüller şu dallarda oldu; Birincilik Ödülü: Uçuş Eğitimi, İkincilik Ödülü: Red Bull Yurtdışı Etkinlik Gezisi ve etkinliği “Özel Alan”da izleme imkan, Üçüncülük Ödülü: Tandem Uçuş Deneyimi, En Uzun Uçuş Ödülü: Dünya Turu Bileti. 

Avatar Takımının uçuş anına ait çektiğim video;

Yarışma sırasında Pal Takats‘ın motorlu paragliding gösterisi de olduça dikkat çekiciydi. Uçuş günlerinde her şey çok güzeldi ama aşırı sıcak hava ve saatlerce oturmaktan yorulduğumuz için sonunu izleyemeden ayrılmaya karar verdik. Bol bol video ve fotoğraf çektiğimiz sıcak ama çok eğlenceli bir gün yaşadık. Önümüzdeki yıllarda  izleme imkanı olacaklara önerilerim ise sıcak havaya karşı yanlarına güneş kremi, bol su, yiyecek bir şeyler, şapka, oturmak için minder veya kamp sandalyesi tarzında bir şeyler almaları.

Aşağıdaki video’da takımların oldukça eğlenceli uçuş anlarına ait çektiğim kayıtlardan bir kaçını birleştirerek oluşturduğum görüntüleri izleyebilirsiniz.

Bu hafta sonu da bu şekilde geçti. Önümüzdeki hafta sonu ise Paris seyahatinde olacağız. Bunun için bütün hazırlıklarımızı yaptık, sıra hafta içinde bavulları toplamaya geldi. Şimdiden çok heyecanlıyım 9 günlük bir gezi planladım. Önce Paris’e gidiyoruz 5 gün orada kalıp sonra trenle Amsterdam‘a geçeceğiz 4 günde orada kalacağız. Bu süre içinde ayrıca günü birlik Brüksel ve Brugge‘ e de gideceğiz. Bu gezi ile ilgili geldiğimizde oldukça detaylı yazılar yazıp tüm detayları aktarmayı planlıyorum. Şimdiden herkese güzel bir hafta dilerim gününüz bol ışıklı, bol fotoğraflı, gezmeli ve eğlenceli geçsin.

 

 Fotoğraflar için OBJEKTİFİMDEN sayfasına git…

 

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + 3 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>