Gezente.com

Prag’ta Ne Yenir, (Trdelnik Tatlısı)

Prag yemekleri
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Kafka Müzesini gezdikten sonra yeniden Eski Şehir Meydanı‘na Staromestske Namesti’ye gidiyoruz. Aslında kale gezisinden sonra Petrin Hill’e gitmeyi planlıyorum ama sağanak yağmur hepimizi perişan ettiğinden yeniden Eski Şehir Meydanı’na gidip yemek yemeğe ve dinlenmeye karar veriyoruz. Prag’taki son günümüzün keyfini çıkarmak istiyoruz. Kafka Müzesi’ni ziyaretimizden sonra hepimiz yorulmuş ve acıkmış oluyoruz.

Meydanda yemeğe karar veriyoruz ama nerede yesek diye düşünürken aklıma önceki gün menüsüne bakıp sonradan girmekten vazgeçtiğimiz U Prince otelinin altındaki restoran geliyor. Adresi : Staromestske Namesti no:29.

 U prince Restorant

U prince Restorant

Arkadaşlarımıza bizim Paris’te deneme fırsatı bulduğumuz ve çok beğendiğimiz escargot‘u (salyangoz) öneriyoruz. Menüde escargot ta olduğundan yemeği burada yemek istiyoruz. Amacımız meydana karşı bir masada oturup yiyerek Prag’ın keyfini çıkarmak olsa da aşırı yağmurdan ve soğuyan havadan dolayı içeride oturmayı tercih ediyoruz. Garson bizi güzel bir masaya yeleştiriyor ve menüden hepimiz bir et yemeği seçerek namını çok duyduğumuz et yemeklerini deniyoruz.

Prag yemekleri (escargot)

Prag yemekleri (escargot)

Önce Escargot geliyor masaya fesleğen sosu ile birlikte gerçekten değişik ve leziz oluyor. Benim gibi çok yemek seçen biri bile severek yiyorsa bence denemeyenler varsa mutlaka bir kez de olsa tadına bakmalılar. Arkadaşlarımız ön yargı ile olsa da denediklerinde  beğeniyorlar ve hiçte düşündükleri gibi olmadığını aksine oldukça lezzetli olduğunu söylüyorlar yedikleri salyangozun. (Escargot 169 czk – 6.26 euro-21 tl)

Prag yemekleri (escargot)

Prag yemekleri (escargot)

Daha sonra yemeklerimiz geliyor. 2 biftek alıyoruz orta pişmiş. Et kuru gibi görünse de içi oldukça sulu ve sosununda tadı  nefis. (Biftek 449 czk – 16 euro – 55 tl)

Prag yemekleri

Prag yemekleri

2 tane de sebzeli biftek alıyoruz (sebzeli biftek 399 czk 14.77 euro- 50 tl ) Sebzeli biftekte güzel, sebzeleri de yumuşak ve lezzetli.

Prag Yemekleri ( Sebzeli Biftek)

Prag Yemekleri ( Sebzeli Biftek)

Bu restoranda bira (89 czk-3.29 euro 11 tl) ve kola (118 czk 4.38euro – 15tl).

Prag Yemekleri

Prag Yemekleri

Normalde ödediğimiz fiyatlardan daha pahalı ve ayrıca kişi başı (30 czk 1.1 euro 3,5 tl ) kuver ücreti ve servis ücreti olarakta (243 czk 9 euro 30 tl ) ödüyorsunuz. Başta bu kadar servis ücreti ödeyeceğimizi bilsek oturmazdık tabiki daha sonra fişi incelediğimde hesabın neden 102 euro geldiğini anlıyoruz. Size tavsiyemiz bu tür ücretlerin alınıp alınmadığını önceden teyit etmeniz ve sonra hesaba şaşırmamanız. Etler için ücretler normal ama kola ve servis ücretleri bence pahalı bir yer. Toplamda 2. 672 czk – 102 euro- 333 tl ödüyoruz 4 kişi için.

Prag Sokak Tatlıları

Prag Sokak Tatlıları

Yemek yedikten sonra Prag’a geldiğimizden beri denemek istediğimiz sokak lezzetlerinden Trdelnik tatlısını tatmaya karar veriyoruz. Bu tatlı aslında Slovak tatlısı olarak anılsa da  Prag’ta da sokaklarda ve meydanlarda bolca görmek mümkün. Yürürken önümüze çıkan ilk yerden alıyoruz. İsterseniz sadesi dışında üstüne şeker serpilen içine nutella veya meyve koyulan çeşitlerinden veya ballı ve bademli gibi farklı çeşitlerini de deneyebilirsiniz. Biz sadesinden yemeye karar veriyoruz.

Prag Sokak Tatlıları - Tredelnik

Prag Sokak Tatlıları – Trdelnik

Trdelnik tatlısı  hamurun şeritler halinde kesilerek bir ruloya sarılıp pişirilmesinden oluşuyor. Kışın şarap ile birlikte Prag meydanlarında bolca bu tatlıdan satıldığını görebilirsiniz.

Prag Sokak Tatlıları

Prag Sokak Tatlıları

Tatlıların tadına bakmaya karar vermiş bir arı da kadrajıma takılıyor. Damak tadı kuvvetli olan arı ile tatlıları baş başa bırakıp Prag sokaklarında elimizde Trdelnik tatlısı ile yürümenin keyfini çıkartıyoruz. Prag’a yolunuz düşerse mutlaka Trdelnik’i denemenizi tavsiye ediyoruz, bizim damak tadımıza da oldukça uyan hamurlu bir tatlı. Biz tatlımızı yerken Prag sokaklarında son günün keyfini çıkartıyoruz ve Staromestre Namesti meydanına ve Saat Kulesi’ne son kez bakıp Prag şehrine şimdilik veda ediyoruz. Bu güzel şehir aklımıza ve ruhumuza işleyerek farklı zamanlarda tekrar gelinecek şehirler listesinde yerini alıyor. Bir sonraki rotamız olan Viyana’ya yolculuk için otelimize dönüyoruz eşyalarımızı topluyoruz ve Prag’ta son gecemizde rahat bir uyku çekiyoruz. Bir sonraki yazımızda Viyana‘da olacağız, herkese keyifli bir hafta diliyoruz.

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + 6 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>