Gezente.com

Prag’ta Gün Batımı

DSC_0127
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Eşyalarımızı otelde bıraktıktan sonra Vltava Nehrinden Prag’ta gün batımını izlemeyi düşünüyoruz ama önce yolumuzun üstündeki Karlovo Namesti meydanına gitmeye karar veriyoruz. Jiriho z Podebrad durağından metroya binerek önce aktarma yapacağımız Mustek durağına gidiyoruz. Burada B hattına aktarma yaparak 2 durak sonra Karlovo Namesti durağında iniyoruz.

DSC_0039

Karl Meydanı da denen bu meydan Orta Avrupa’nın en büyük meydanlarından biri. 14. yy da hayvan pazarı olarak kullanılmış olan bu meydan şuan bol ağaçlarla çevrili bir park.  Ağaçlarla çevrili bu güzel parkta insanlar yürüyüş yapıyor, köpeklerinizi gezdiriyor, her şey sakinlik ve dinginlik içinde sürüp gidiyor. Kitap okumak, sevgilinizle veya ailenizle vakit geçirmek için sessiz sakin bir yer burası. Kuş cıvıltıları içinde yolumuza devam ediyoruz.

DSC_0020

Parkın bitiminde ise meşhur Belediye Sarayı var. Neresi meşhur derseniz bu bina, Prag’ta ilk pencereden atılma olayına sahne olmuş. Din savaşları sırasında Husçular Katolik yöneticileri pencereden atmışlar ve insanlara kendilerince ceza vermişler. 1377-1418 yılları arasında yapılmış olan Belediye Sarayı bir dönem hapishane olarakta kullanılmış. Oldukça ilginç öyle değil mi.

DSC_0037 DSC_0037a DSC_0059

Belediye Sarayı‘nın önünde küçük bir havuz ve ön tarafında da Çekli şair, oyun yazarı olan Vitezslav Halek‘in bir heykeli de bulunuyor. Burada oturup biraz dinleniyor ve fotoğraf çekiyoruz. Prag‘ta ilk anlarımızın tadını çıkartıyoruz.

DSC_0040

Belediye Sarayı önünde biraz dinlendikten sonra,  çok yakında olan Dans eden Ev‘i (  Tancici dum-Dancing House ) görmek üzere Vltava nehri kıyısına doğru yürüyoruz. Dans eden Ev Jıraskuv Most köprüsüne de çok yakın. Karlova Namesti Meydanından Resslova caddesine çıkıyor ara sokaklardan geçerek yola devam ediyoruz….

Prag sokaklarında dolaşırken başınızı yukarı kaldırıp bakmanızı öneririm, yukarıda sizi nelerin beklediğini hiç bilemezsiniz.

DSC_0079

Bu tarz heykeller sokak aralarında her yerde aniden karşınıza çıkabiliyor. Bina duvarlarında yürüyen örümceklerden, şemsiyesiyle sallanan adama kadar ilginç heykellerle dolu bir yolculuk Prag sokaklarında sizi bekliyor olacak. Bu güzel sokaklardan geçerek sonunda Dans eden Ev’e ulaşıyoruz.

DSC_0038

Bina ünlü mimar Fred Gehry tarafından 1990 lı yılların başında tasarlanmış. Kubist mimarinin en belirgin örneklerinden biri olan bu iki insanın dans edişini andıran bina aslında ofis olarak kullanılıyor. Tasarımının ilginçliği sayesinde ise Prag’a gelen turistlerin uğrak yerlerinden biri olmayı başarmış durumda. Buraya kadar gelmişken bence bu binayı da görmelisiniz. Dans Eden Ev önünde biraz fotoğraf çekip oyalandıktan sonra nehir kenarına da geldiğimizden Vltava nehrinden şehrin manzarasını izlemeye başlıyoruz. DSC_0147 DSC_0132

Buraya eğer hafta sonu geldiyseniz, Cumartesi günleri saat 16:00 ya kadar nehir kenarında köy pazarı kuruluyor. (Naplavka Farmer’s Market) Pazara uğramanızı öneririm, ayrıca Palackeho köprüsünde de bit pazarı kurulduğunu okumuştum ama biz saat 20:00 ye doğru gittiğimizden göremiyoruz, erken saatlerde giderseniz yöresel pazara uğrayın derim.

Biz bir süre nehir kenarında dolaşıyor, gün batımını izleyerek fotoğraf çekiyoruz. Farklı şehirlerde sevdiğiniz kişiyle olmak her zaman insana farklı bir huzur veriyor nedense. Biz her şehirde kaybolmayı, keşfetmeyi ve şehrin sokaklarında oranın insanları gibi dolaşmayı seviyoruz. Yanımızdaki fotoğraf makinesi turist olduğumuzu ele verse de biz kendimizi öyle hissetmiyoruz.

DSC_0107

Nehir kenarından ilerlediğimizde Manas Galerisi‘ni görüyoruz. Sahil boyu kanolarla veya teknelerle gezinti yapan insanlarla karşılaşıyoruz. Gün batımı harika görünüyor, bu güzel havada tekne turu gerçekten güzel olurdu. Tekne turunu sonraki güne bırakıyoruz ama hava durumunda 25 derecelik bir düşüşü ön göremiyoruz ne yazıkki.

Sonraki günlerde yaşayacaklarımızdan habersiz sıcak bir yaz akşamının keyfini sürmeye Nazım Hikmet‘in Pragta bulunduğu yıllarda sık sık uğradığı ve şiirlerinde de adı geçen Kavarna Slavia (Slavia Cafe) ‘ye doğru yürüyoruz. Slavia Cafe ve Nazım Hikmet ise bir sonraki yazıda olacak şimdilik bu kadar

Herkese İyi Haftalar.

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × one =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>