Gezente.com

Prag’ta Ne Yenir? (Çek Yemekleri)

Prag Yemekleri
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Prag‘ta ikinci günümüzün akşamındayız. Oldukça yoğun geçen bir sonunda Old Town meydanına geri dönüyoruz. Tatile çıkmadan önce yaptığım araştırmaların hepsinde Çek yemeklerinde et ve av hayvanlarının meşhur olduğu bilgisine ulaşıyorum. Genellikle domuz eti , av hayvanları, dana eti et yemeklerinde popüler olan seçeneklerden. Çek yemekleri de Macar yemekleri gibi et içerisinde hamur işi barındırıyor. Sabah dolaşırken gördüğümüz ve geleneksel görünümü hoşumuza giden bir restorana gitmeye karar veriyoruz. Staromacek restaurant‘a gidiyoruz. Bu restoranda yer bulmak biraz zor genellikle masalar dolu bizim şansımıza biraz bekleyince bir masa boşalıyor ve biz hemen yerleşiyoruz.

Staromáček restourant

Staromáček restourant

Prag Yemekleri

Prag Yemekleri

Prag Yemekleri

Prag Yemekleri

Yemek Öncesi aperatifler

Yemek Öncesi aperatifler

Garson kız bize menüyü getiriyor tabiki önceden neler yiyeceğimize biraz karar vermiş olsakta etler arasında seçim yapmakta biraz zorlanıyoruz. Çek yemeklerinin en meşhurlarından biri Gulaş çorbası. Nereye baksak gulaş çorbası gördüğümüzden denemek için sabırsızlanıyoruz. Ekmek içinde servis edilen gulaş çorbasıBeefsteak ve  Ördek sipariş ediyoruz.

Prag Yemekleri

Prag Yemekleri

 

Çek yemekleri et ve hamur işi ağırlıklı olunca bizim de siparişlerimiz öncelikle et ağırlıklı oluyor. Siparişlerimiz geldikten sonra tüm yemeklerden tadıyorum.

Gulaş Çorbası

Gulaş Çorbası

Gulaş çorbası’nı kesinlikle denemenizi öneriyorum sunumu ve tadı çok güzel. Ördek eti’de fena değil Paris’te yediğimiz den daha iyi ama bana hep kuru bir et gibi geliyor. Beefsteak gayet başarılı orta pişmiş alıyorum içi oldukça sulu.

Prag Yemekleri

Prag Yemekleri

 

Prag Yemekleri

Prag Yemekleri

 

Çek yemekleri ve tatlılarının en ünlüleri;

Hovězí guláš s knedlíkem: Et gulaş İçerisinde hamur işi de bulunan bir yahni

Svíčková na smetaně, knedlík: Kremalı soslu ve hamur işli fileto et

Pečené kuře s brambory: Izgara tavuk ve patates

Plněná paprika s rajskou omáčkou: Domates soslu biber dolması

Kynuté ovocné knedlíkyšvestkovémeruňkové, jahodovéborůvkové: Meyveli dumplings Pečená kachna se zelím a knedlíke: Izgara ördek (Yöresel prag yemeklerinin en ünlülerindendir.)

Smažený sýr: Kızartılmış peynir (Kızartılmış ekmek ve peynir dilimleridir.)

Trdelník: Aslen Slovak tatlısı olan Trdelník’i Prag genelinde bulabilirsiniz. Genellikle göz ateşinde pişirilen, tarçınlı ve üstü şekerle kaplı ünlü hamur tatlısı.

Krep (Palačinky) reçelli (džem) ya da meyveli (ovoce) (čokoláda), kremalı (šlehačka) ve yemişli (oříšky)

Medovník: Ballı kek

Ovocné knedlíky: Meyveli dumplings

Jablečný závin: Elma dolgulu kurabiye

Zmrzlinový pohár: Dondurma, sundae

Prag yemekleri oldukça başarılı. Tatlıları da öyle, bir sokak tatlısı olan Tredelnik’i de denemenizi öneriyorum. Üzerine hafif şeker serpilmiş bazılarında içinde meyveler ve krem şanti ile servis edilen çok güzel bir sokak tatlısı. Tredelnik tatlısını da başka bir yazıda paylaşacağım.

Prag yemekleriyle mimarisiyle doğal güzellikleriyle insanı büyüleyen bir şehir. Hayal kurmaktan çekinmeyin ve şimdi kendinize güzel bir tatil ayarlayıp tadını çıkartın. Herkese mutlu haftalar..

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 − nine =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>