Gezente.com

Parlamento Binası (Hungarian Parliament Building)

Parlamento Binası
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Parlamento Binasında doğru giderken önce yolumuza Ronald Regan heykeli çıkıyor bir fotoğrafını çekmeden bırakmıyoruz tabi.

Parlamento Binası

Parlamento Binası-Regan Heykeli

Daha sonra ise binanın güneyinde karşımıza İmre Nagy heykeli çıkıyor. Nagy komünizmden dönen ve 1956 İsyanı’na katkısından dolayı Sovyetler Birliği tarafından idam edilen reformcu. Şimdi ise yüzünü Parlamento ya dönmüş ve sürekli orayı izler gibi duruyor.

Parlamento Binası

Parlamento Binası-İmre Nagy heykeli

Budapeşte’de Tuna Nehri kıyısında bizi inanılmaz güzellikte bir bina karşılıyor. Parlamento Binası 1885 ile 1904 yılları arasında, Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun büyüklüğünün sembolü olması amacıyla da inşa ediliyor.

Parlamento Binası

Parlamento Binası

Parlamento Binası

Parlamento Binası

Tamamlandığında dünyanın en büyük Parlamento Binası olan şimdilerde ise  Almanya ve İngiltere’den sonra dünyanın en büyük 3. Parlamentosu olan bu bina 268 m uzunluğunda 691 odalı ve 29 merdivenli inanılmaz ihtişamlı bir yer. Parlamento Binasını katıldığımız tekne turundan time lapse çektik.

Budapest-Hungarian Parliament Building from gezentecom on Vimeo.

Parlamento Binası

Parlamento Binası Panoramik Çekim

Parlamento Binası Budapeşte’de Tuna Nehri kıyısında Kossuth Meydanı’nda bulunuyor. Neo Gotik tarzda kemerlerle süslenmiş ve inci gibi ışıldayan bir güzelliğe sahip bu binayı görünce ona bakmaktan kendimizi alamıyoruz. Nasıl güzel bir yer inanamazsınız her taraftan ayrı güzel görünüyor. Bina, içerisine 5 katlı 50 adet apartman sığabilecek kadar büyük. Parlamento Binası 18 bin metrekare alana yayılıyor ve 233 heykeli bulunuyor. 

Parlamento Binası

Parlamento Binası Panoramik Çekim

Parlamento Binasında toplantıların olmadığı saatlerde özel turlara katılıp içerisini de gezebiliyorsunuz. İngilizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca ve İspanyolca dil seçenekleri ile turlar Avrupa vatandaşlarına yaklaşık 2000 huf (25 tl-6,5 euro) Avrupa Birliğine üye olmayan diğer ülke vatandaşlarına ise 5200 huf (70 tl- 17 euro) dan başlayan ve turlara göre değişen fiyatlarla gezebiliyorsunuz.

Parlamento Binası

Parlamento Binası

Biletleri internetten veya binanının önündeki standlardan alabiliyorsunuz. Turlar ortalama 1 saat sürüyor. 10:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 saatlerinde katılabiliyorsunuz. 

Parlamento Binası

Parlamento Binası

Parlamento Binasının önündeki meydanda kımıldamadan duran askerleri de görebiliyorsunuz. Nöbet değişimlerini izlemekte ayrı bir keyif.

Parlamento Binası

Parlamento Binası

Parlamento Binası meydanında aynı zamanda Tısza Istvan‘ın heykeli de bulunuyor. Macaristan’ın ilk başbakanı olan olan Tısza Istvan’ı anmak için yapılan bir heykel. Başbakanlığı sırasında ülkede birliği sağlayan ama Kasımpatı Devrimi’ nde 1918 de öldürülen başarılı bir siyasetçi.

Parlamento Binası

Parlamento Binası – Kont unvanlı István Tisza de Borosjenő et Szeged

Budapeşte’ye geldiğinizde hem karadan hem de deniz den inanılmaz bir manzaraya sahip bu binayı mutlaka görmeye gelin.

Parlamento Binası

Parlamento Binası

Biz akşam gün batımında ayrıca tekne turuyla tam da günün son ışıkları üzerine düşerken Budapeşte’den ayrılmadan önce son bir kez daha ziyaret ediyoruz. Tekne turunu ise daha sonraki yazılarımda paylaşıyor olacağım. Bu romantik gün batımı fotoğrafıyla herkese iyi haftalar, keyifli hafta sonları diliyorum.

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × four =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>