Gezente.com

Orsay Müzesi’ndeyiz…

Orsay Müzesi
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Orsay Müzesi‘ndeyiz.. Paris’in devlet müzelerinden biri olan müze aslında eskiden bir tren garıymış. Seine nehri kenarına olan bina 1898 ile 1900 yılları arasında inşa edilmiş. Müze devlet müzesi olduğu için her ayın ilk pazar günü giriş ücretsiz. Pazartesi günleri hariç 9:30-18:00, Perşembe günü ise 9:30-21:45′e kadar açık. Giriş ücreti 9 euro olan müzeyi Paris’e gitmişken öncelikle görmenizi tavsiye ederim. Bu arada isterseniz Rodin müzesi ve burayı kapsayan bir bilette alabilirsiniz. Bu şekilde daha ucuza geliyor. Biz Rodin’e başka bir gün gitmek istediğimiz için ve zaten Orsay’ı ücretsiz gezdiğimizden bu seçeneği kullanmıyoruz ama müze sevenlere bu şekilde bilet almayı öneririm.Müze önceleri uzun bir süre Gar olarak hizmet vermiş. Yapımında 12.000 ton metal kullanılmış bu oran Eiffel kulesinden bile fazla. Müzenin resmi sitesi için tıklayın.

Orsay Müzesi

 Louvre müzesine çok yakın olduğundan aynı gün içinde ikisine gezebilirsiniz. En azından biz öyle yaptık. Louvre’dan çıktıktan sonra çok fazla vaktimiz yoktu müze 2 saat içinde kapanacaktı yinede gitmeye karar verdik. Orsay Müzesine Metro-M.svgParis m 12 jms.svg Solférino metro durağıyla  ulaşabilirsiniz.

Orsay Müzesi

Orsay Müzesi

Gittiğimizde ise dışarıda bekleyen inanılmaz kuyruğu görünce biraz hayal kırıklığına uğradık ama pes etmeyip bekledik. Biraz ben sırada bekledim eşim dinlendi sonrasında ise o bekledi. Gittiğimiz gün giriş ücretsiz olduğu için kalabalık oldukça fazlaydı. Nihayetinde içeri girebildik.

Orsay Müzesi

İlk yapmak istediğim hızlıca gezmek oldu hem saat kapanışa çok yaklaşmıştı hemde çok yorulmuştuk. İçeride fotoğraf çekmek yasak olduğundan maalesef çok fazla fotoğraf çekemedim gizli gizli bir kaç poz çektim. Girişte ilk dikkati çeken asılı bu devasa saat.

Orsay Müzesi

Müzenin içi sergilenen eserlerden daha güzel bence, gizli de olsa içini çekmeyi başardım. Sergileri ise çok istememe rağmen fotoğraflamak mümkün olmadı. Empresyonizm akımının muhteşem eserleri bu müzede sergileniyor, sanata ilgisi olan olmayan herkesin en azından binası ile ilgisini çekeceğini düşündüğüm bir yer burası. Monet, Manet, Degas, Toulose Loutrec, Renoir eserleri,  Vincent Van Gogh‘a ayrılmış bir oda ile onun eserleri var müzede sergilenen diğer eserleri merak ediyorsanız tıklayın Ben Van Gogh sergisine daha önce gidip bazı eserlerini görmüştüm ama yine de en ünlü tabloları burada sergileniyor. Van Gogh’a ait eserlerden bazıları ünlü starry night (yıldızlı gece), odasının resmi ve kendi portresi var. Eserlerle ilgili daha çok bilgi için verdiğim linke tıklayarak hangi eserlerin olduğunu öğrenebilirsiniz. Fırsat bulursam onlarla da ilgili detaylı bir yazı yazmak istiyorum.

 Müzenin en üst katta bir kafeteryası var ve oradan da dış terasa çıkabiliyorsunuz. Buradan güzel bir manzara seyretme imkanınız var. Müzeyi dolaşıp kendimizi dinlenme banklarına atıp biraz oturuyoruz. O kadar yorgunuz ki gözlerimi kapatıp biraz dinleniyorum taa ki kapanış anonsu gelene kadar. Birazda olsa dinlenmiş olmanın keyfi ile müzeden mutlu bir şekilde ayrılıyoruz.

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 3 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>