Gezente.com

Louvre Müzesi Part II / Napolyon’un Odaları

Louvre Muzesi - Napolyon Odaları
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Denon kanadını bitirdikten sonra Cour Mary denen üstü camla kaplı bir avluya çıkıyoruz.

Cour Mary

Burada Mary atları denen heykeller var. Bu atları Guillaume Coustou yapmış atlar aslında 19. yy dan beri Place de la Concorde‘un bitişiğinde bulunuyormuş daha sonra yerlerine kopyaları koyularak orjinalleri müzeye taşınmış. Burası oldukça etkileyici bir avlu gittiğinizde görmenizi tavsiye ediyorum.

Denon ile Sully kanadı arasında görülmesi gereken çok önemli bir heykel var. “The winged victory of Samothrace (Semadirek Kanatlı Zaferi - Semadirekli Nike)” Yunan mitolojisi zafer tanrıçası Nike’nin MÖ 3. yüzyıldan kalma mermer heykeli. Nike‘ın bu kanatlara benzeyen simgesi de bu eserden yola çıkılarak hazırlanmış diye bir rivayette var. Bu devasa heykelin yanına gelip zafer işareti yaparak fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

the winged victory of samothrace - Semadirek Kanatlı Zaferi

Buradan Richelieu kanadına geçiyoruz. Bu kanadın 2. katının sanırım en güzel eserleri, “Johannes Vermer‘in The Lace Maker (Dantel Ören Kız)”, “A. Dürer‘in ilk kez 13 yaşında kendi portresini çizerek başarısını kanıtladığı daha sonra 1493 yılında yeniden çizdiği Self Portrait”, Ressamının belirsiz olduğu ama  Kraliçe Marguerite de Valouis‘in kocası Fransa kralı IV. Henry‘nin metresi olan Gabrielle‘ e ithafen onun uygunsuz resimlerini yaptırdığı “Gabrielle d’Estrees  and Her Sister” isimli tablo, “J. van Eyck‘in The Virgin of Chancellor Rolin” adlı eseri..

Louvre Muzesi

Ayrıca “Nicolas Poussin‘nin The Four Seasons” adlı eserini  çok beğendiğimi söylemeliyim uzun uzun odadaki 4 eseri inceliyorum.

Gabrielle d’Estrees  and Her Sister isimli tablo..

Gabrielle d'Estrees  and Her Sister

Nicolas Poussin’nin The Four Seasons eserleri..

Nicolas Poussin The Four Seasons

Albrecht Dürer‘in Self Portrait isimli eseri..

Self Portrait  Albrecht Dürer

J. van Eyck‘in The Virgin of Chancellor Rolin isimli eseri..

J. van Eyck'in The Virgin of Chancellor Rolin

Richelieu kanadı 1. katta Napoleon III odaları var. Napolyon’un kaldığı odalar alabildiğine şaşalı avizeler, yemek masaları, koltuklar her biri göz alıcı güzellikte. Bu bölüme gelince uzun süre çıkmak istemiyorsunuz.

Napolyon Odaları

Napolyon odaları bir kaç bölümden oluşuyor asıl büyük salondan sonraki odalara da bakın derim hatta koridoru geçin eserler bitti sanıyorsunuz ama başka bölümleri de var.

Louvre Muzesi - Napolyon Odaları

Louvre Muzesi - Napolyon Odaları

Louvre Muzesi - Napolyon Odaları

Napolyon’un tahtı ve girilmesi yasak olan ama kapısından bakabileceğiniz yatak odası da var.

Louvre Muzesi  - Napolyon Odaları

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 4 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>