Gezente.com

Revolution – Revelation

Hafta sonu İstiklal’de dolaşırken Borusan Kültür Sanat’ta çılgın bir sergiye rastladık.  Vitrinde renkli bir kuru kafa heykeli beni içeri girmem için cezbetti. Nedir ne değildir diye bir göz atmak istedim. Mercan Dedenin Carlito Dalceggio isimli genç bir sanatçı ile hazırladığı gerçek üstü bir şölene davet edildiğimi bilmeden içeri girdiğimde gördüğüm güzellikler karşısında adeta büyülendim. 5 kattan oluşan sergi salonunda giriş katında bizi karşılayan rengarenk tüylerle kaplı bir buda heykeli oldu. ‘ Buda  Sanskrit dilinde  uyanmış, idrak etmiş, bilinçlenmiş anlamına gelen bir sözcük.’ İçeride hazırlanmış eserlerin hepsinde belli bir konsept yaratılmış, duvarlar rengarenk kurukafa şekilleri, kelebekler, buda tasvirleri ile kaplanmış.

Serginin her katında küçük ev maketleri şeklinde odacıklar oluşturulmuş bu odacıkların içinde üç boyutlu resimler, mor ışıkla aydınlatılmış resimler gibi çeşit çeşit resimler yapılmış. Bir odada üç boyutlu gözlüklerinizi takarak farklı bir boyuta geçiyorsunuz. Bir odada tebeşirler bırakılmış odanın duvarlarına istediklerini yazabiliyorsunuz, diğer oda fosforlu renklerle boyanmış. Odaların hepsi sizi alıp başka bir rüyaya davet ediyor. 1.katta sanatçılar hala çalışmalarına devam ettiğinden onları eserlerini oluştururken görme yada konuşma imkanına da sahipsiniz.

Gidemiyor ama gitmiş kadar olmak isterseniz bu videoyu izleyebilirsiniz.

İçeride dolaşırken girişte verdikleri broşürü okuyorum içinde sergiyi çok güzel özetlemiş bir yazı var.

” EY ARAYAN

Uyan!!! Yaşlı bilgeliği öp

Hayallerini kucakla – Bırak kendini ruhlara

Boşalt hafızanı

Kurtul geçmişinden ve geleceğinden

Aç gözlerini, ruhunu aç

YAN YAN YAN

Aç kanatlarını kalbinin ateşine

Zehri iç, tat Ab-ı Hayatı

Panzehir ol

Kendi gölgeni cezbet

Körleş kendi ışığında

Aç bütün kapıları, anahtarları yut

Yenilmezliğin davulunu çal

Çevir kaderi tersine….. ”

2. kata çıkıyoruz buradan alt kattaki dev Buda heykelini rahatça izlemek mümkün. Ortası bir alt salonu görecek şekilde açık olan alanda kenarları camla kaplı korkuluklarının etrafına minderler yerleştirilmiş. Oldukça keyifli bir ortam yaratılmış, minderlerde oturup müziğin dinginliğine kapılıyor ve Buda heykelini seyrediyoruz. 3. Kat kapalı olduğundan direk 4. Kata çıkıyoruz orada da üzerinde Rumi yazan boyaların dansından nasibini almış bir koltuk, üzerinde Call God yazan bir telefon, daktilo gibi materyaller kullanarak hazırlanmış eserler var. Son katta ise sanatçıların sergiyi oluşturma esnasında çekilmiş fotoğrafları ve bu fotoğrafların birleştirilmesinden oluşturulmuş video gösterisini izliyoruz. Sergi 24 Mayıs – 25 Temmuz tarihleri arasında Borusan Müzik evi İstiklal caddesinde açık olacak. Giriş ücretsiz, gününüzün güzel geçmesi için bir uğramanızı tavsiye derim. Sergi ile ilgili daha çok fotoğraf görmek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Fotoğraflar için OBJEKTİFİMDEN sayfasına git…

Yazıyı paylaşın