Gezente.com

Franz Kafka Müzesi- Prag

Franz Kafka Müzesi
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Prag‘ta son günümüzde Prag Kale‘si gezisinden sonra Franz Kafka Müzesi’ni görmeye karar veriyoruz. Bu müzeyi Prag gezimiz içinde zamanımız olursa gidilecek yerler listeme aldığımdan, yağmurdan dolayı Petrin Hill’e çıkamayınca, kalan zamanımızı müzeye giderek değerlendirmeye karar veriyoruz. Çantamda ”Milena’ya Mektuplar” hayalimde Milena ve Kafka‘nın aşkı ile müzeye doğru yürüyoruz. Köprünün bitiminde, girişindeki kocaman K harfi ile müze sizi bekliyor oluyor.

 Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Franz Kafka Müzesi Prag’ta Charles Köprüsü‘nün çıkısında Lesser Town tarafında bulunuyor.

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Prag'ta Tekne Turu

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

 Müzeye giriş 200 czk (ortalama 7,5 euro- 25tl ) öğrencilere indirim de var. Girişe geldiğimizde müzeye giriş biletlerinin müzenin karşısındaki dükkandan alındığını öğreniyoruz. Dükkanın girişinde zaten müze bileti yazıyor, sonradan farkediyoruz. Müzenin girişinde  Çek haritası görünümlü havuza işeyen  2 tane adam heykeli bizi karşılıyor. Bu heykellerin anlamı; Doğu ve Batı’nın ülkenin üzerine işediği yönünde ama gerçekten bu amaçla mı yapıldığını bilemiyorum. Mesaj atınca heykellerin attığını mesajı işeyerek yazdığı da söyleniyor. Biz denemediğimizden doğruluğunu bilemiyorum ama denemekte yarar var.

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Bu ilginç girişten geçtikten sonra müzeye giriyoruz. Kafka müzesi bilindik müzelerden farklı bir müze. İçeride daimi sergi bulunmasına rağmen genellikle Kafka’nın mektupları, kitapları, taslaklar, notlar gibi eşyaları sergilenmekte. İçerisi oldukça karanlık ve kasvetli bir ortam. Tül üzerine yansıyan görüntüler ve ilginç müzikleri ile kendinizi bir Kafka romanının içinde hissetmeniz mümkün.

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Yol boyunca Milena’ya mektuplardan kesitler okuduğumdan müzeye geldiğimde Milena’ya yazılan mektupların orjinallerini görmek beni oldukça heyecanlandırıyor. Bu ikilinin hikayesi ise şöyle; Kafka, Prag’da bir dost meclisinde gazeteci Milena Jesenska ile tanışıyor ve O’ndan  öykülerini Çekçe’ye çevirmesini istiyor. Bu çeviriler sırasında ise  Viyena’da yaşayan ve o sıralarda evli olan Milena ve nişanlısı olan Kafka birbirlerinden etkileniyor ve aşık oluyorlar. Daha sonra birbirlerine hem yazdıkları yazıları göndererek hem de aşklarını anlaratak oldukça etkileyici mektuplar yazıyorlar.

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Kafka kendisine Milena’dan gelen mektupları okuduktan sonra hemen yaktığı halde, Milena bu mektupları atmayıp saklıyor ve Nazi kampında öldükten sonra bile mektupları bugünlere dek ulaşarak kitaplaştırılıyor.

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Mektuplardan alıntılar: “beni sana getirecek bir yol bulmustum, karanliktan aydinliga kavusacaktim…bu yolu umutla, sevincle kazmis, kendimden de bir seyler katmistim…bir cirpida yuregimle actigim bu yolu kapatmak , agir agir donmek, vazgecmek zor geliyor biraz…elbet yuregim sizlar”

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

“Seni kaybetmekten o kadar çok korkuyorum ki Milena. Bazen düşünüyorum da eğer gerçekten insanlar mutluluktan ölebilselerdi benim çoktan ölmüş olmam gerekecekti. Ama ben aksine mutluluk sayesinde tekrar hayata döndüm…”

Franz Kafka Müzesi

Franz Kafka Müzesi

Kafka ve Milena sadece bir kaç kez birbilerini görmelerine karşın büyük bir aşk ile bağlanıyorlar. Kafka Akciğerlerinde ki kanser ile mücadele ediyor ve daha sonra Milena’da akciğerlerine yerleşen bir hastalıktan ölüyor. İkisinin de ölüm nedeninin benzer olması da aşıkların yaşadığı başka bir trajedi oluyor.

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Kafka Müzesinde babasına yazdığı mektuplar da bulunuyor. Babasına olan nefretini de ‘Babaya Mektup’ isimli eserinden anlamak mümkün sanırım. Babasının hayatı boyunca O’nun üzerinde kurduğu baskıyı annesinin bu konuda hiçbir şey yapamayışı Kafka’nın bir çok eserine konu oluyor ve aynı zamanda şiddetki bir biçimde kendisini de eleştirmesine yol açıyor.

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Müze’de merdivenlerden indiğimizde bambaşka bir bölüm karşılıyor bizi. Burada duran ve arada bir çalan telefon ahizesini kaldırdığımızda muhtemelen Almanca olan bir ses duyuyoruz. Söylediklerinden anlamasam da müzedeki müzik ve bu ahizedeki ses biraz gerilim yaşatıyor ve Kafka’nın dünyasında bir  yolculuğa çıkarıyor bizi.

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Çalmasa da açtığımızda o sesi duyduğumuz karanlık bir odadaki siyah telefon…

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Pencelerinden baktığımızda Charles Köprüsü’nü gördüğümüz harika bir manzarası var müzenin.

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Bu doğal çerçeve içindeki Charles Köprüsü manzrası beni büyülüyor adeta…

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Müze’de gezmeyi bitirdikten sonra yine başladığımız yere dönüyoruz.

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi

Kafka Müzesini sabah saat 10:00 le akşam 18:00 arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two − two =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>