Gezente.com

Eski saray (Old Royal Palace) Prag Kalesi

Diet Salonu
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Prag Kalesi’ni gezmeye devam ediyoruz, sıradaki durağımız kalenin önemli yerlerinden biri olan Eski Saray. Burası aslında kalenin en eski bölümlerinden biri, 1135 yılında yapılan Old Royal Palace (Starý Královský Palác) 16. yy a kadar da Bohemya krallarına ev sahipliği yapmayı sürdürmüş.

Vladislav Salonu

Vladislav Salonu

Sarayın tüm katı kaplayan en büyük bölümlerinden biri de Vladislav Salonu (Vladislavský sál) bütün bir katı kaplayan ve hiçbir sütun bulunmayan bu salon Gotik mimarisiyle oldukça ilginç. Eskiden törenlerin ve turnuvaların bile burada düzenlendiği bu geniş salon içinde geziyoruz.

Eski Saray'dan Prag manzarası

Eski Saray’dan Prag manzarası

 

Eski Saray'dan Prag manzarası

Eski Saray’dan Prag manzarası

Kocaman pencerelerinden ise Prag şehrinin güzelim manzarasını izlemek ayrı bir keyif veriyor bize. Havasının yağışlı olmasına aldırmadan bu puslu havada bile Prag bambaşka bir güzellikte görünüyor bize. Bir süre Prag manzarasını izledikten sonra Vladislav salonuda yürürken hala önemli törenlerde kullandılığını bilmek ayrı bir heyecan veriyor bize. Ortaçağda salon içinde şövalyelerin at üstünde mızraklı dövüşler yaptığını hayal etmek bile güzel.

Eski Saray

Eski Saray

Bu bayrakta bir yandan aslan diğer yandan Avusturya imparatorluk simgesi olan kartal yer alıyor.

Diet Salonu

Diet Salonu

Prens Karl’ın kaldığı ve eski parlementonun toplandığı Diet Salonu.

Eski Saray

Eski Saray

Eski Saray

Eski Saray

Sarayın güneybatısından Bohemya Şansölye Binası’na geçilebilir. Burası I. Ferdinand’ın hizmetinde olan iki Katolik yöneticinin Protestan asilzadeleri tarafından camdan atılması ile bilindiği yer. 30 yıl savaşlarının başlamasına neden olan bu olay yüzünden hala pencerelerde ‘Lütfen açmayınız’ yazısı bulunuyor. 

Eski Saray’ı da gezdikten sonra Aziz George Bazilikası’ na gitmeye karar veriyoruz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere mutlu haftalar herkese…

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 12 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>