Gezente.com

Duvar Resminden Korkuyorlar Sergisindeyiz…

Duvar Resminden Korkuyorlar
← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Dün İstiklal‘de uzun zamandır aklımda olan ama nedense hep unuttuğum bir sergideydik. Sergi iki katta 1977 yılından itibaren belli dönemlerde yaşanan olayları o günün basınına yansıyan şekliyle gazete ve dergi haberlerine yer veriyor. İlk katta 1 Mayıs günü Taksim Meydanı‘nda yaşananlardan o güne ait gazetelere ve basına yansıyanları içeriyor.

Duvar Resminden Korkuyorlar

O döneme ait filmler izlemiştim hala da anlatılanları dinliyor ya da bir şekilde medyadan ulaşıyorum ama yine de bu kadar kötü hissetmemiştim. Ölen insanlara ait fotoğraflar, kadınlar, erkekler kaçışan insanlara ait fotoğraflar…Hepsi de gerçekten kimin kimi niye öldürdüğünü bilmediği bu kargaşada saklanmaya ve hayatta kalmaya çalışan insanlar. Kimileri bunu başarmış kimileri ise maalesef kurşunların hedefi olmuş. Oldukça etkileniyorsunuz ister istemez. Gazete haberlerini okuyarak sergiyi gezmeye devam ediyorum.

                               Duvar Resminden Korkuyorlar               Duvar Resminden Korkuyorlar

                               Duvar Resminden Korkuyorlar               Duvar Resminden Korkuyorlar

Bu gazete reklamında gözüme çarpan şey Ajda Pekkan‘ın fotoğrafı Neşe Karaböcek‘in altında ve daha küçük, Sezen Aksu‘nun fotoğrafı Hülya Koçyiğit‘in Fotoğrafının altında ve daha küçük yayınlanmış. Ayrıca o dönemde Hülya Koçyiğit’te sahnelerdeymiş… Duvar Resminden Korkuyorlar

Bir üst katta sergiye adını veren olayların nasıl yaşandığı anlatılıyor. Antalya‘da ilk kez duvar resimleri yapmaları için yerli ve yabancı bazı sanatçılar davet edilmiş. Çalışmalarında özgür olmaları ve yasaklanmamaları içinde önceden eskiz hazırlamadan direk duvara çizerek resimlerini yapmaya başlamışlar.  Ne yazık ki bazı insanlar bu resimleri sabote etmek için brandalarla üzerini örtmüş yada boyalarla tahrip etmişler. Duvar resminden korkuyorlar adı da bana göre buradan çıkmış. Halkın bir kısmı resimlere tepki verirken bir kısmı da oldukça sevmiş ve desteklemiş.

Duvar Resminden Korkuyorlar

Duvar Resminden Korkuyorlar

Duvar Resminden Korkuyorlar

Duvar Resminden Korkuyorlar

Serginin son katında ayrıca tuval üzerine yağlı boyalar var. Yağlı boya tablolar da benim ilgimi çok fazla çekiyor. Ara sıra kendimde amatör olarak resim yaptığımdan özellikle resim sergilerinde tabloların başından uzun süre ayrılamıyorum. Uzun uzun bakıp inceliyor o resmin her fırça darbesindeki duyguyu hissetmeye ve ressamın ruh halini anlamaya çalışıyorum. Bu katta hem biraz oturup dinleniyor hemde güzel tabloları izleyerek hayallere dalıyoruz.

Duvar Resminden Korkuyorlar

Duvar Resminden Korkuyorlar

 Sergi bugün ne yazık ki sona eriyor. Güzel bir pazar günü geçirmek isterseniz  İstiklal caddesinde No:136 da Salt Galery içinde ziyaret edebilirsiniz. Yada buradan  internet sitelerine girip detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sergide en beğendiğim tablolarla sizi baş başa bırakıyorum güzel bir Pazar günü geçirmeniz dileğiyle..

Duvar Resminden Korkuyorlar

Duvar Resminden KorkuyorlarDuvar Resminden Korkuyorlar

← → Önceki ve sonraki yazılar için okları kullanın

Yazıyı paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 1 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>