Gezente.com

Sacre Coeur’un Kubbesi

Sacre Coeur (Kutsal Kalp) Bazilikası‘nı gezmeye devam ediyoruz. İçinden çıktıktan sonra dışarı çıkıp bazilikanın yan tarafından kubbeye çıkmak için önce bilet gişesine yöneliyoruz. Bazilika içini gezmek ücretsiz ama kubbeye çıkmak için bilet alıp ücret ödemeniz gerekiyor. Dome  (kubbe) ve crypte (Kilisenin bodrumu)’e bu aldığınız bilet ile girmeniz mümkün bilet fiyatı: 8 Euro. Biletlerimizi aldıktan sonra içeri giriyoruz.

Sacre Coeur Kubbe giriş bileti

Sacre Coeur Kubbe giriş bileti

İlk girdiğimiz yer Kilisenin altı  crypte  denilen yer. Burada Papalara, Cardinallere ait mezarlar var. İçerideki küçük bölmelerde anladığım kadarıyla ayinler de düzenleniyor, etrafta bir sürü sandalye var. Camlı bir bölmenin ardında ise Papalara ait özel eşyalar var; asaları, tespihleri, kılıçları, kıyafetleri vs..

Sacre Coeur Crypte

Sacre Coeur Crypte

Sacre Coeur Crypte

Sacre Coeur Crypte

Sacre Coeur Crypte

Sacre Coeur Crypte

Bu bölümü gezdikten sonra tek kişinin zar zor çıkabildiği ve döne döne bitmeyen merdivenlere geliyoruz. Bu merdivenlerin bir benzeri ile Vatikan‘ın kulesine çıkarken karşılaşmıştık. Bu merdivenlerden çıkmak tam bir kabus, zar zor ilerlerken bir kadının ağlama sesini duymaya başlıyorum ama sesin nereden geldiğini tam olarak anlayamıyorum. Merdivenler oldukça kaygan ve karanlık buradan çıkarken çok dikkatli olmak gerek.

Sacre Coeur Dome

Sacre Coeur Dome

Çıktığımızda ağlayan kızı görüyorum ama neden ağladığını hiç anlamıyorum orada olduğumuz süre boyunca ağlıyor, gülüyor falan ilginç bir tip. Neyse sonunda Kubbe’ye çıkıyoruz. Oldukça güzel bir manzarası var 360 derece dönerek bütün Paris manzarasını görebiliyorsunuz. Buradan Eiffel Kulesi de görünüyor. Kubbe’nin yan tarafından yükselen devasa çan kulesini de inceleyebiliyoruz.

Sacre Coeur Dome

Sacre Coeur Dome

Sacre Coeur Dome

Sacre Coeur Dome

Sacre Coeur'dan Paris Manzarası

Sacre Coeur’dan Paris Manzarası

Çan kulesi 1895 te yapılmış ve 83 m yüksekliğinde olup dünyanın en ağır çanlarından birini taşıyor. Sadece Çan’ın kendisi 18,5 ton ve tokmağı ise 850 kg ağırlığında, oldukça ağır öyle değil mi?

Sacre Coeur Çan Kulesi

Sacre Coeur Çan Kulesi Panoramik Çekim

Kubbe’den Çan kulesi’nin fotoğraflarını da çekerek tüm Paris‘i doyasıya izliyor ve kuşbakışı fotoğraflıyorum. Sacre Coeur Kilisesine kadar geldiyseniz benim size önerim bu kubbeye de çıkıp etrafı doyasıya seyretmeniz olacaktır.

Sacre Coeur'dan Paris Panoraması

Sacre Coeur’dan Paris Panoraması (Fotoğrafa tıklayıp büyük haliyle izleyiniz)

Oval Kubbe  Eiffel Kulesinden sonra Paris’in en yüksek noktası aynı zamanda. Bu sayede uçsuz bucaksız gibi gelen Paris manzarasını keyifle seyredebilirsiniz.

Sacre Coeur Dome

Sacre Coeur Dome

Sacre Coeur Dome

Sacre Coeur Dome

Sacre Coeur Dome

Sacre Coeur Dome

Aynı zamanda bazilikanın üzerinde aşağıdan görünmeyen detayları da görmek mümkün. Bunlardan biri de Gargoyleler asıl amaçları oluklarda biriken suları tahliye etmek olsa da inanışa göre gündüzleri taşlaşan geceleri ise can alan mitolojik varlıklar. Aynı zamanda şeytani görünümlerinden dolayı Şeytanın ve kötü ruhların korkup,  kiliseye giremeyeceğine inanılıyor.

Sacre Coeur Gargoyleler

Sacre Coeur Gargoyleler

Sacre Coeur Gargoyleler

Sacre Coeur Gargoyleler

Bu Gargoyleleri aynı zamanda Notre Damme kilisesinde de bolca görmek mümkün.  Bunun dışında aşağıdan gördüğümüz Jeanne d’Arc heykelini farklı bir açıdan yeniden fotoğraflıyorum. Jeanne d’Arc‘ın kılıcını kaldırdığı noktada güneşin parlaması ise ilahi bir işaret gibi geliyor bana…

Sacre Coeur Jeanne d’Arc

Sacre Coeur Jeanne d’Arc

Sacre Coeur'dan Paris Manzarası

Sacre Coeur’dan Paris Manzarası

Kubbenin üzerinde yeterince vakit geçirdikten sonra yeniden aşağı inmeye karar veriyoruz. Dışarıda büyük merdivenler var burada bir çok kişi oturup dinleniyor aynı zamanda sokak sanatçılarının da gösterilerini izleyebiliyorsunuz. Merdivenlere yöneldiğimde uzaktan bir arp sesi beni kendine doğru çekmeye başlıyor, müziğin büyüsüne kapılıp ben de merdivenlerde oturup dinlemeye başlıyorum. Ortam gerçekten çok keyifli.

Sacre Coeur müzisyenleri

Sacre Coeur müzisyenleri

Burada oturup biraz müzik dinledikten sonra merdivenlerden aşağıya iniyoruz. Burada bir atlı karınca ve hediyelik eşya satan dükkan var. Aslında bu bölgedeki sokaklarda oldukça fazla hediyelik eşya satan dükkan var ve tüm Paris’te en uygun fiyatları bulabileceğiniz yerlerden biri de burası özellikle Eiffel hediyelik anahtarlıklarından almak istiyorsanız alabileceğiniz en uygun yer merdivenlerin altındaki siyahi sokak satıcıları olacaktır. Eiffel Kulesinin altında size 10 tane si 20 yada 30 euro diyorlar burada ise 10 tanesini 3 Euro’dan alabiliyorsunuz. Bu fiyatlardan daha uygun satan birini biz görmedik. Buradaki satıcıdan bolca anahtarlık aldıktan sonra alışveriş yapmak için hediyelik eşya dükkanlarına giriyoruz. Fiyatlara bakıyor almak istediklerime karar veriyorum ama elimde taşımamak için daha sonra yeniden gelmeye karar veriyorum. Otelimiz bölgeye çok yakın olduğundan akşam istediğimiz saatte yeniden dışarı çıkıp alışveriş yapmak mümkün. 

Atlı Karınca

Atlı Karınca

Bu bölgede yapılacak çok şey var ama zamanımız kısıtlı olduğundan ve bizi çok uzun bir gün beklediğinden yürüyerek yolumuza devam ediyoruz…

Yazıyı paylaşın