Gezente.com

Paris’te Gezi Parkı Eylemi

Gezi Parkı‘nda başlayarak tüm Türkiye’yi, hatta dünyayı etkileyen direniş başladığı sırada Paris‘teydik. Paris gezi yazılarımı daha sonra yazmaya başlayacağım ama öncelikle penguenler izletilerek yurtta her şey yolunda merkez havası eserken yurt dışında ki basın ve halkın olaylara ilgisinden ve katıldığımız eylemden bahsetmek istiyorum. Salı günü Paris’te Fontaine des Innocents‘te (Masumlar Çeşmesi) Gezi Parkına destek için Türkler, Fransızlar, Fransız basını, Fransız sol partileri, insan hakları dernekleri, Türk göçmen dernekleri yerini almıştı. Eşimle biz de onlarla birlikte olmak istedik ve gezi programında esneklik yaparak bu desteğe katıldık. Yüzlerce kişi Masumlar Çeşmesi etrafında toplanmıştı. Bir çok Fransız TV kanalı oradaydı ve röportaj yapıyorlardı.

 

Diren Gezi

Diren Gezi

Diren Gezi

Eylem dışında da konuştuğumuz Fransızlar hep Taksim‘deki olayları sordu bize, aynı şey Amsterdam‘da da başımıza geldi. Türk olduğumuzu söylediğimizde ilk söyledikleri şey Taksim’ deki direniş ve yaşanan olaylardı. Bir çoğu sandığımızın aksine Türkiye ile çok ilgili hatta bilgililer.

Diren GeziDiren Gezi

Çok fazla gazete Türkiye’nin aksine, manşetine Taksim Gezi Parkı‘nı taşımıştı. Kahvaltıda, yemekte, sokakta gazetelerde bir şekilde hep karşımıza Taksim haberleri çıktı, insanlar gerçekten konuya çok ilgiliydi.

Diren Gezi Parkı

Diren Gezi

Diren Gezi

Masumlar Çeşmesi etrafındaki gösteri oldukça renkliydi, binaların camlarında, pankartlarda, çocukların ellerinde, sokaklarda Türk Bayrağı asılmış ve çeşitli sloganlar yazılmıştı.

Ülke sınırları dışında bir eyleme katılmak bizim için oldukça güzel bir deneyim oldu. Desteğe devam Diren Gezi Parkı…

 

Yazıyı paylaşın