Gezente.com

Jardins des Tuileries

Concorde Meydanı’ndan sonra biraz daha ilerde olan Les Jardins des Tuileries‘te buluyoruz kendimizi. 1570′lerde  Fransız kralı II. Henri‘nin dul eşi Catherine de Medici saray inşa etmek için o bölgede bulunan ortaçağ seramik sanatçılarının mahallelerini yıktırmış. Yaklaşık 100 yıl sonra Kraliyet bahçıvanı Andre Le Notre tarafından da bu bahçeler düzenlenmiş.

jardins des tuileries

Bu bahçeler oldukça büyük. Tuileries bahçeleri içinde Orangerie bulunuyor, bu bina portakal bahçelerini düzenlemek için yapılmış olsa da şuan 19. yy sonlarına ait eserlerden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Bu eserlerin arasında Monet‘nin dev Nilüfer tabloları da bulunuyor.

 

Jardins des Tuileries

Jardins des Tuileries Jardins des Tuileries’te iki tane havuz var. Genellikle insanlar havuzların etrafında bulunan sandalyelerde oturup güneşleniyor ya da akşam saatlerinde arkadaşlarıyla bir araya gelip sohbet ediyorlar.

jardins des tuileries

İlk gördüğüm sandalyeye oturup ayaklarımı uzatıyorum. Sessizlik, akşam saatlerinin verdiği huzur bütün yorgunluğumu alıp götürüyor benden. Akşam kızıllığı yeni çöküyor olsa da saat 22:00′yi çoktan geçmiş ama kimin umurunda.

jardins des tuileries

Kraliyet ailesinin bulamadığı huzuru biz burada dinlenirken buluyoruz. 16. yy Fransa ve İngiltere’si ile ilgili okuduğum onlarca kitap sayesinde bu şaşaalı hayatlarının ardında aslında ne kadar mutsuz bir yaşam sürdüklerini , bazı kralların ve kraliçelerin dahi idam edildiğini düşününce şuan ki huzurum için şükrediyorum.

Bahçe Fransız devriminden sonra halka açılmış içinde heykeller, Paul adındaki ünlü bir  büfe de bulunuyor.

jardins des tuileries

İçindeki heykellerin fotoğraflarını çekerken bu tür bahçelerin ülkemizde de olmasını diliyorum..

jardins des tuileries

jardins des tuileries

jardins des tuileries

Bahçenin bir tarafı da Louvre Müzesi’ne çıkıyor. Buradan kolaylıkla Louvre Müzesi’ne geçebilirsiniz.

Jardins des Tuileries ve Louvre Müzesi

Tatil ile tarihi bir arada yaşamanın huzuru ruhumuzu da dinlendiriyor. Paris’te ilk gün batımını izlemenin verdiği sarhoşluk, Fransız şaraplarının o tatlı şarhoşluğuna devrolmadan önce Les Jardins des Tuileries’te eşimle akşam sefasının keyfini kendi hayal dünyamıza dalarak sürüyoruz…

Fotoğraflar için OBJEKTİFİMDEN sayfasına git…

Yazıyı paylaşın