Gezente.com

Grand Palais – Petit Palais

Petit PalaisŞanzelize Caddesinden Concorde Meydanı‘na doğru yürürken Louvre Müzesi yakınlarında karşılaşıyoruz bu harika binalarla. Aralarından geçen caddeye inat küçük saray denilen Petit Palais‘ta olanca haşmetiyle ve güzelliğiyle Büyük Saray Grand Plais‘a meydan okuyor sanki… Grand Palais 1900′da dünya fuarı için yapılmış ve bu binanın mimarıda Fransız Charles Girault. Neoklasik tarza inşa edilen yapının en ihtişamlı yanı cam çatısı, bu devasa kubbenin altında ise çeşitli sergiler, moda gösterileri yapılıyor.

Grand Palais

Grand Palais

Yılda yaklaşık 1.5 milyon kişinin ziyaret ettiği bu kompleks, fotoğraf sergileri, defileler gibi popüler gösterimleri sayesinde en çok ziyaret çeken yerlerden biri haline gelmiş.

Grand Palais

Grand Palais

Grand Palais

Binanın karşısında Charles de Gaulle‘un bir heykeli var. Grand Palais Salı günleri hariç her gün 10:00- 20:00 arası, Çarşamba ise 22:00′ye kadar açık,  giriş 11 Euro. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Grand Palais

Grand Palais

Yolun karşısında ise Küçük Saray denilen ama şanından büyük bir saray var Petit Palais. Burası da yine fuar için yapılmış, sergileme alanı olarak kullanılan bir bina. Paris Güzel Sanatlar Müzesi olarak kullanılan bu sarayda daha çok resim ve heykeller sergileniyor.

Petit Palais

Petit Palais

Ben uzun uzun Petit Palais’a bakıyorum. O kadar güzel ki, gözlerimi ondan alamıyorum. Partiye gitmek için süslenip püslenmiş iki kız kardeş gibiler. Spiral şeklindeki dökme demir merdivenleri ve aynalı Versailles koridoru ile büyük bir saray ihtişamında karşımızda duruyor.

Petit Palais

Petit Palais

Petit Palais

Müzenin çok değerli tablo, heykel koleksiyonu var. Monet‘in “Lacavourt’da Gün Batımı”Courbert‘in “Seinne Nehri Kenarındaki Hanımefendiler” gibi çok ünlü eserleride burada sergileniyor. Ayrıca Fransız radyosu Perşembe günleri ücretsiz öğle yemeği konserleri veriyor. Yer bulabilmek için erken gitmenizde yarar var. Bu arada Petit Palais’e giriş ücretiz. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Paris’e gidipte bu güzellikleri görmemek olmaz. İçeride güzel sergiler varsa mutlaka girip görmenizi öneriyorum. Bu güzelliklere veda edip yola devam ediyoruz. Sırada görebileceğiniz en güzel, en ihtişamlı köprülerden biri pont alexandre iii var. O da bir sonraki yazı da, görüşmek üzere…

Fotoğraflar için OBJEKTİFİMDEN sayfasına git…

Yazıyı paylaşın