Gezente.com

Concorde Meydanı

Meydandan Panoramik bir görüntü…

Şanzelize Caddesinin sonunda karşımıza Concorde Meydanı  (Place de la Concorde) çıkıyor. Burası Fransanın en büyük ikinci meydanı, ilki  Bordeaux şehrindeki Quinconces Meydanı. Yaklaşık sekiz hektarlık bir alan üstüne kurulan meydan,  Metz şehrinde yakalandığı hastalıktan kurtulan XV. Louis anısına yapılmış. Bu amaçla kurulan meydan daha sonra yaşam ile değil ölüm ile anılır olmuş. Sebebi de 21 Ocak 1793 yılında XVI. Louis‘in ardından 16 Ekim 1793 yılında da Marie-Antoinette‘nin asılması ve bunun dışında meydana kurulan bir giyotin ile 1119 kişinin idam edilmesi. Çok önemli kişiler de bu meydanda asılmış bu kötü şanından ve  Kral XVI Louis  ile 13 bağımsız Amerika eyaleti barış ve dostluk anlaşmasını burada imzalamasından kaynaklı adı daha sonra Place de la Concorde ( Barış, Uzlaşma Meydanı) olarak değiştirilmiş.

Concorde Meydanı- Obeliks

Panoramik bir meydan görüntüsü aldıktan sonra ilerlemeye devam ediyoruz.Concorde Meydanı

Meydanın ortasındaki ObeliskKavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından 1831’de dönemin Fransa Kralı Louis Phillipe’e hediye edilmiş ve Luxor tapınağından getirilmiş. Benzeri İstanbul’da ve Roma’da var.

DSC_0006

3200 yıllık, 230 ton ağırlığında ve 23 metre uzunluğundaki  bu obelisk, yerine 5 yılda ancak konulabilmiş. Obeliks’in üzerinde ise II.Ramses ile ilgili hiyeroglifler yer alıyor.

Concorde Meydanı

Obeliks tamda Zafer Tagı’nın karşısında yer alıyor. Burada durup gün batımı ile  Obeliks’i fotoğraflamak çok keyifliydi.

Concorde Meydanı Ve Zafer Tagı

O sırada yolun ortasından geçen araba ile manzara paris kokuyordu..

Concorde Meydanı

Obelisk’in yan taraflarında iki tane havuz var. Havuzlar  Hittorf tarafından 1836 ile 1846 yılları arasında dikilmiş ve Vatikan’da Pietro meydanında bulunan çeşmelerden esinlenerek yapılmış. (Vatikan yazısı için tıklayın.)

Havuz

Havuzlardan biri Fransa’nın denizlerini, diğeri ise nehir ve göllerini sembolize ediyor.

Concorde Meydanı

Paris gezisi öncesi aileye katılan Momiji’yi de fotoğraflamayı unutmuyorum.

Concorde Meydanı

Havuzlardan Eyfel kulesinin bir kısmı da görünüyordu.

Concorde Meydanı

Concorde Meydanı

Meydana geldiğimizde akşam olmak üzereydi, burada Türkiye’den 1 saat sonra güneş batıyor saat 10 civarı ve ancak akşam olmak üzere. Etrafa bakınıp detayları fotoğraflamaya devam ediyorum.

Concorde Meydanı

Concorde Meydanı

Oldukça yorgun olsakta gördüğümüz güzellikler karşısında yorgunluğumuzu hissetmiyoruz. Listemdeki yerleri kontrol ediyorum ve bir çoğunu yapmış olduğumu fark ediyorum bu nedenle biraz burada fotoğraf çekmeye ve zaman geçirmeye başlıyorum.

Concorde Meydanı

Concorde Meydanına Metroyla 1,8,12 Hatlarıyla  ulaşabilirsiniz. Şimdiden Herkese İyi Bayramlar…

İnfo@gezente.com ya da gezente.com@gmail.com‘dan bana ulaşabilirsiniz.

Fotoğraflar için OBJEKTİFİMDEN sayfasına git…

Yazıyı paylaşın