Gezente.com

Paris’e yolculuk…

Paris

ParisAylardır yapılan hazırlıklar, onca telaş, araştırma, daha çok zaman var yaa… Derken gün geldi çattı. 1 Haziran sabahı yola çıkıyoruz ve ilk durağımız Aşıkların şehri ParisPegasus hava yollarıyla gidiyoruz, uçağımız 10:30 da kalkacak. Saat 8:30 da havaalanına ulaşıyoruz ve ilk işimiz check-in işlemlerimizi yaptırmak oluyor. Check-in sırası yine evlere şenlik bir kalabalık ki sormayın. Neyse ki erken geldik ve henüz zamanımız var, biz de hemen kuyruğa girip bekliyoruz. Sıra hızlı ilerliyor ve işlemlerimizi yaptırıyoruz. 27 E, 27 F numaralı koltuklarımız, umarım yine kanat üstünde değildir diye düşünüyorum. Bir şeyler atıştırmak için boş bir yer arıyoruz simit sarayı gözümüze çarpıyor. Uzun zamandır simit yememiştim hadi gidelim diyorum eşime. Çayımızı, yiyeceklerimizi ve gazetemizi alıp oturuyoruz. Dün bütün gün hazırlıklarla geçtiğinden tam olarak haberlerde neler var bilmiyorum. Sadece Gezi Parkı ile ilgili Ulusal TV ve Halk TV‘nin yayınlarına gözüm ilişmişti. Gazeteden Gezi Parkı çevresinde toplanmaların başladığına dair haberleri okuyoruz. Tamda bu olayların başladığı anda seyahatin başlaması kötü bir tesadüf oluyor. Bu süreç içinde yurt dışında olacağımdan eylemlere katılamayacağım diye üzülüyorum. O sırada eşim Facebook ve Twitter‘dan olayları takip ediyor ve bana Salı günü Paris’te bir eylem olduğunu söylüyor. Hemen planlarımızı buna göre değiştiriyor ve eyleme katılmaya karar veriyoruz. Ama şimdilik benim için zorlu geçecek olan 3 saatlik bir uçak yolculuğu var. Nedeni blog okuyucularımın malumu, yükseklik korkum var ve her seferinde  uçak inene kadar aynı korkuyu yaşıyorum. Eşim ise oldukça rahat ve benim gergin oluşumla eğleniyor.

Saat 9:30 da kalkıp Pasaport kontrolüne gidiyoruz, orada da muazzam bir kuyruk var.Paris Aman herkeste bir acele , bir gerginlik var ki sormayın. Sırada bekleyenlerin ön sıradakilere bağırmaları ilerlesenize demeleri falan. Çok gereksiz şeyler diye düşünüyorum. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra biraz da kapıların açılması için bekleriz diyoruz. Gazetemizi okuyoruz olayların tahmin ettiğimden daha da büyümüş olduğunu fark ediyorum. Sosyal medyadan sürekli haberleri takip ediyorum. Daha sonra uçağa biniyoruz.

ParisUçak 10.30 da kalkması gerekirken saat 10:46 olduğu halde hala olduğumuz yerde duruyoruz. O sırada kaptan Pilotumuz konuşuyor ve Polis yetersizliğinden dolayı henüz bazı yolcuların Pasaport kontrolünden geçemediğini bu nedenle uçağın bekletildiğini söylüyor. Saat 11:00 oluyor uçak hafifçe hareket etmeye başlıyor o sırada bir görevli geliyor ve direk bizimle İngilizce konuşmaya başlıyor sonra biraz durup Türkçe biliyor musunuz diyor,  bizi yabancı sanmış hepimiz gülüyoruz.

11:15 Nihayet havalanıyoruz. Sarsıntılı bir yolculuk yapıyoruz her bulut kümesindenParis geçerken uçak sarsılıyor ve ben biraz korkuyorum. Saate bakıyorum 13:23 olmuş şuan Almanya Bamberg üzerindeyiz. Hemen yan tarafımızda saçları rastalı bir Fransız siyahi kadın oturuyor. Oturduğu andan itibaren yüzünü bir şalla örtüyor ve uyumaya başlıyor ki ne uyumak kesinlikle uyandıramıyoruz. Sayesinde oturduğumuz yere çakıldık baya zorda olsa uyandırıyoruz biz de yerimizden kalkabiliyoruz.

Orly Havaalanı14:10 Orly hava alanına 20 dk kaldı, iniş için alçalıyoruz ve nihayetinde 14:30 da iniyoruz. Havaalanından bavulları alıp çıkınca dışarı çıkmadan önce makinelerden bilet alıyoruz. Burada önce dil seçeneğini sonra Antony yazan istasyonu seçiyoruz. Biletlere kişi başı 8,70 Euro ödüyoruz. Biletlerimizi aldıktan sonra aktarma trenine geçmek için okları takip edip yürüyen merdivenlerle Antony istasyonuna gidecek trene biniyoruz. Bu sadece hava alanından çıkmak için kullandığımız bir aktarma. İndikten sonra, turnikeler var RER B hattına geçmek için, bileti burada makineye okutuyorsunuz. Eğer bilet almadıysanız burada da satın almanız için bilet makineleri var, buradan da alabilirsiniz. İndiğimiz durak gerçekten çok büyük, tabelaları takip ediyoruz. Ancak elimizde kocaman bavullarla bizi bir süpriz bekliyor; yürüyen merdiven yok!  BayaBilet Makineleri merdiven de çıkılması gerekiyor. Eşim büyük bavulu yukarı çıkarmaya çalışıyor o sırada bavulun tekerleği kırılıyor.  Ben diğer bavulla nasıl çıkarım diye düşünürken şık giyimli bir siyahi Fransız erkeği imdadıma yetişiyor. Size yardımcı olayım diyor bavulu elimden aldığı gibi bütün merdivenleri çıkartıyor.  Fransızların ilk kibarlığı ile karşılaşıyorum ve Teşekkür ediyorum. O da Fransızca cevap veriyor. Kırılan tekerlekle ilerlemeye çalışıyoruz, durum vahim kendimizi bir an önce otele atmamız lazım.

AntonyRER B hattına giden tarafa gidiyoruz ama orada ki turnike elimizdeki bileti kabul etmiyor yenisini almak lazım, ama nereden bir türlü bilet makinesini bulamıyoruz. O sırada bizim gibi Türk olan bir kaç kişininde aynı sorunu yaşadığını görüyoruz. Geri dönüp biraz yürüdükten sonra bir görevliye durumu anlatıyorum, elinizdeki biletle geçemediniz mi diyor, kabul etmedi diyorum. O zaman ilerde sol da çıkış var oradan çıkar çıkmaz bilet makinesi var oradan alırsınız diyor. Geldiğimiz yöne doğru yürüyoruz solda insanların dışarı çıktığı ve içeri girdiği iki kapı görüyorum. Kapıdan çıkınca hemen bilet makinelerini görüyoruz ve metro biletimizi alıyoruz. İçeri girip turnikeden biletlerimizi okutup geçiyoruz.  RER B hattına giden yön işaretlerini takip ediyoruz ve metroya biniyoruz.

Gare du Nord tren garına gidiyoruz, oradan yeniden hat değiştirip otele gideceğimizMetro metroya binmemiz gerek. Binmeden önce yine doğru metroda mıyız diye soruyoruz neyse ki sorun yok. Metro bileti için de kişi başı 1,70 Euro  ödüyoruz. Metro’dan Gare du Nord ana istasyon’unda iniyoruz. Burası Paris’in ana tren istasyonlarından biri ve diğer ülkelere giden hızlı trenlerde bu istasyondan kalkıyor. Oteli seçerken bu istasyona yakın olmasını da düşünmüştüm. Gare du Nord’dan 4 nolu hatta binip Barbes Roshechouart’da iniyoruz, buradan bir aktarma daha yapıp 2 nolu hatta geçiyoruz, Place de Clichy durağında iniyoruz. Bavullarımızla yukarı çıktıktan Barbes Durağısonra haritayı açıp otelin ne tarafta olduğuna bakıyoruz. Otel durağa inanılmaz yakın neredeyse 2-3 dakika içinde otelin önündeyiz. Öncelikle rezervasyon kağıdımızı çıkartıyorum, Otele girdiğimizde resepsiyon hemen girişte yer alıyor orta yaşlarda bir bayan Fransızca karşılıyor bizi. Bizde Fransızca bilmediğimiz için İngilizce konuşuyoruz, kadın da İngilizce bilmiyor. Rezervasyon numaramızı gösteriyorum, neyse ki anlaşıyoruz. O da anahtarlarımızı alıyoruz, kötü şans otelde asansör yok ve merdivenleri biraz dik, bavulları çıkarması zor oluyor. Nihayetinde otel odasına yerleşiyor ve biraz dinleniyoruz.

Otelden çıktıktan sonra Paris’te ilk rotamız Arc de Triomphe de l’Étoile ( Zafer Tagı) olacak, daha sonra Champs Elysess (Şanzelize ) caddesinde gezeceğiz ve daha bir çok yeri göreceğiz. Bunların hepsini bir sonraki yazıda anlatacağım. Şimdilik bu kadar, görüşmek üzere iyi haftalar.

gezente.com@gmail.com’dan veya facebook sayfamız dan bana mesaj atarak ulaşabilirsiniz.

Fotoğraflar için OBJEKTİFİMDEN sayfasına git…

Yazıyı paylaşın